İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

1 günlük dayanışma grevi…

DıSK Genel-ış Sendikası Hatay şube Başkanı Mehmet Güleryüz, AK Parti’nin her alanda örgütsüz bir toplum ve kendine biat edecek, ses çıkarmayacak bir toplum oluşturmaya çalıştığını ileri sürdü. Güleryüz, yazılı açıklamasında, DıSK’in de aralarında bulunduğu 6 konfederasyon ve meslek örgütlerinin TEKEL işçileriyle dayanışmak için, güvencesiz çalıştırmaya, taşeronlaştırmaya, özelleştirmelere karşı bugün 08.00-17.00 saatleri arası üretimden gelen güçlerini kullanarak, dayanışma grevi yapacağını bildirdi.
 
Artan sendikal hak ve özgürlükler ihlallerine, sendikacıların tutuklanmasına, işçi ve emekçilere karşı yoğunlaşan saldırılara karşı ve TEKEL işçileriyle dayanışmak için bütün halkı greve destek vermeye çağırdıklarına dikkati çeken Güleryüz, şöyle devam etti: “AK Parti her alanda örgütsüz bir toplum ve kendine biat edecek, ses çıkarmayacak bir toplum oluşturmaya çalışmaktadır. Bugün Ankara’da sürmekte olan TEKEL işçileri direnişi Türkiye’nin bütün emekçileri için önemli bir sınav niteliği kazanmıştır. Bugün tüm emekçilerin yüreği Tekel işçileri için atmakta, umutları, talepleri Tekel direnişinde somutlanmaktadır.
 
Tekel direnişi emekçiler için bir dönüm noktasıdır. Direnişin kaybedilmesinin sonuçları bütün emekçiler için ağır olacaktır. Direnişin kazanılması durumunda emekçiler için daha aydınlık, daha demokratik bir Türkiye umudu güçlenecektir. Hükümet oyalama taktiği sergilemektedir. DıSK ve KESK’in çağrısıyla daha önce bir araya gelen 6 Konfederasyonun toplantısı sonucunda Hükümete sorunu çözmesi için 26 Ocak’a kadar süre verilmişti. Bu süre içerisinde sorunun çözülmemesi durumunda dayanışma grevi yapılacağı da vurgulanmıştı. Siyasi iktidar bu çağrıyı savsakladı. Yeni bir randevu vererek soğukta ekmek ve demokrasi mücadelesi veren Tekel emekçilerini 1 hafta oyaladı. Bu bir haftanın sonunda işçilere yine 4/C’ yi dayatabileceğini sandı. Siyasi iktidar Tekel işçilerini pervasızca kapının önüne koyabileceğini, kimsenin onlara sahip çıkmayacağını düşünerek bu adımı attı. Tekel işçileri yıllardır süren bu karanlığa karşı bir meşale yaktılar. Bu meşalenin sönmesine izin vermeyeceğiz. Emekçilerin kararlılığını bugün, 1 günlük dayanışma greviyle bir kez daha göstereceğiz.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir