İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

1 Mayıs’ta Taksim’de Buluşuyoruz…

Antakya 1 Mayıs Platformu, Ulus Alanı’nda bildiri dağıtarak, vatandaşları “1 Mayıs” kutlamalarına davet etti.
 
Platform yaptığı basın açıklamasında, “Bu yıl Türkiye’de 1 Mayıs’ın 100. yılını kutladıklarını ifade etti. Bu yıl 1 Mayıs’ta ülkeyi bir şenlik yerine, özgürlüğün ve kardeşliğin egemen olduğu bir bayram yerine çevirme arzusunda olduklarını ifade edilen açıklamaya şöyle devam edildi: “1 Mayıs emekçiler için bir yılın muhasebesinin ortaya konduğu, emekçilerin toplumsal, siyasal taleplerinin billurlaşarak yüksek sesle dile getirildiği, birliğin, dayanışmanın ve mücadele arzusunun paylaşıldığı en önemli gösteridir.
 
Bir ülkede 1 Mayıs’ın kutlanış biçimine bakarak o ülkenin demokrasisi hakkında bir fikir sahibi olabilirsiniz. Bir ülkede 1 Mayıs gösterisinde ortaya çıkan sloganlara bakarak o ülke emekçilerinin gündemini anlayabilirsiniz.” Açıklamada, ayrıca, 2009 1 Mayıs’ın da gündemin kriz, işsizlik, yoksulluk, demokrasi ve barış özlemi olduğuna dikkat çekilerek, şöyle devam edildi: Bu gündeme ilişkin görüşlerimizi yaklaşımlarımızı ve taleplerimizi 1 Mayıs’ta dile getireceğiz. Emekçileri kriz karşısında kendi kaderine terk eden siyasi iktidarı 1 Mayıs’ta bir kez daha uyaracağız. ış, Aş, Barış için 1 Mayıs’ta Taksim’de olacağız. Taksim konusunda 30 yılı aşkın süredir sürmekte olan gerilimin nedeni hiç bir zaman emekçiler olmamıştır. Tersine gerilim her zaman devlet tarafından, hükümetler tarafından yaratılmıştır.
 
Hükümetlerin Taksim konusundaki bu tutumu demokrasi dışı, otoriter bir devlet zihniyetinin sonucudur. Dünyanın her yerinde büyük kentlerde önemli meydanlar 1 Mayıs gösterilerinin vazgeçilmez meydanlarıdır. Paris’te Bastil Meydanı, Roma’da St. John Meydanı, Londra’da Trafalgar Meydanı, Berlin’de Kreuzberg meydanları 1 Mayıs gösterilerinin doğal alanlarıdır. Bu meydanlar 1 Mayısla özdeşleşmişlerdir. Türkiye’de de ıstanbul’da Taksim Meydanı 1 Mayıs’la özdeşleşmiş, halkın vicdanında 1 Mayıs Meydanı olmuştur. 1 Mayıs kutlamalarının Taksim’de yapılması trafiği basit bir yol çalışması kadar bile aksatmayacaktır.
 
Kaldı ki artık 1 Mayıs tatil de olduğuna göre trafik gerekçesi büsbütün geçersizdir. 1 Mayıs’ta bayram gününde Taksim’e çıkmak en demokratik, en meşru hakkımızdır. 1 Mayıs’ta ıstanbul’da Taksim’de ve ülkenin kentlerinde 1 Mayıs’ı kutlamak için alanlarda olacağız.” Bildiri dağıtımına DıSK Genel-ış Sendikası Hatay şube Başkanı Mehmet Güleryüz, Eğitim-Sen Hatay şube Başkanı Servet Kavukoğlu, SES Hatay şube Başkanı Kemal Yalçın ve KESK’e bağlı sendika temsilcileri katıldılar.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir