İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

10. Adli Tıp Kış Sempozyumu…

Mustafa Kemal üniversitesi, Hatay ıl Sağlık Müdürlüğü  ile Acil Tıp Uzmanları Derneği (Atuder)’nin Ortaklaşa Düzenlediği ve Onursal Başkanlığını Mustafa Kemal üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. şerefettin Canda’ nın yaptığı 10. Acil Tıp Sempozyumu Antakya Otoman Palace’ de başladı.
 
Saygı duruşu ve ıstiklal Marşı ile başlayan Sempozyumun açılış konuşmasında Rektör Canda, “Acil Tıp Sempozyumunun bugün burada Hatay gibi son yıllarda yıldızı giderek parlayan bir ilimizde gerçekleştirilmesi bize ayrı bir heyecan vermektedir. Bu sempozyum, ülkemizde hekimlik mesleğinin yeni dönemine ayak uydurması bakımından önemli bir bilimsel faaliyettir. Gelişmiş ülkelerdeki çabaların benzer şekilde ülkemizde de hekimliğin mesleki uygulamalarına yansıtılması için mesleki platformlar, dernekler kurulmalı, kongre, sempozyum vb. düzenli bilimsel faaliyetlere ağırlık verilmelidir. Sempozyumun gerçekleştirilmesinde katkısı olan her kuruma teşekkür ediyorum.
 
 Ben burada son üç yılda üniversitemdeki gelişmelerden size bahsetmek istiyorum. Mustafa Kemal üniversitesi 1992 yılında kurulmuş olup, 10 Fakülte, 6 Yüksekokul, 15 Meslek Yüksekokulu ve 3 Enstitüden oluşmuştur. Hedefimiz Mustafa Kemal üniversitesi’ni büyütmek, kaliteli-nitelikli bireyler yetiştirerek bölge insanı ile üniversiteyi kaynaştırmaktır. Yönetim olarak benimsediğimiz büyüme stratejisi ile alt yapı sorunlarını çözen ilçelere, bölge özelliklerine uygun, insanımıza katma değer sağlayacak nitelikli bölümleri üniversitemizin olanaklarını zorlayarak açmaktır.
 
 ılk iş olarak Tıp Fakültesini açtık şuan 324 öğrenci ile eğitim öğretime devam etmektedir. Türkiye’ de hekim fazlalığı tezini savunanlar var. Türkiye’ nin bütününü ve Anadolu’yu düşünürsek hekim fazla mı az mı tartışılır. şu an Türkiye’ deki en ileri teknoloji ile donatılmış cihazlarımızla halkımıza hizmet veren Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesinde 11 ameliyaşanemiz bulunmaktadır. Bütün ameliyatlar hastanemizde yapılmaktadır. Ayrıca işlemleri bitmekte olan Diş Hekimliği fakültemizde öğretim üyeleri göreve başlamışlardır. ıletişim Fakültesi için çalışmalarımız hızla devam etmektedir. Dünyada’ ki yarışın dışında kalamayız. Avrupa’ daki bu gelişmeler karşısında eğitim ile dijital teknolojiye önem vermemiz gerekmektedir. Arkadaşlarımızla gece gündüz demeden çalışıyoruz. 20 milyon genç nüfusumuz bizim en büyük zenginliğimizdir. Bu genç nüfusumuzu nitelikli birer birey olarak yetiştirmek en büyük hedefimizdir.” diye belirtti.
 
Konuşmanın ardından ATUDER Başkanı Doç. Dr. Başar Cander , Mustafa Kemal üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. şerefettin Canda’ ya günün anısına plaket sundu. Rektör Canda’ da Doç. Dr. Cander’ e günün anısına plaket sundu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir