İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

10 numara Hatay…

öSS’de 81 il içinde Türkiye 10.su olan HATAY; SBS’ de ise aynı başarıyı gösteremedi ve Türkiye 55.si olabildi Milli Eğitim Müdürü şenol Genç, önümüzdeki öğretim yılında bu tablonun çok daha yukarılara taşınacağını söyledi.
 
Bu gün saat 09.30’da yerleştirme sonuçları açıklanması beklenen öğrenci seçme sınavlarında Hatay; Türkiye genelinde 10.luk derecesi elde ederek ilk sıralarda yer alırken ılköğretim okullarına yönelik Seviye belirleme sınavlarında ise aynı başarının gösterilemediğini ve Hatay’ın 81 il içinde 55.nci olabildiği açıklandı. Milli Eğitim Müdürü şenol Genç basınla sohbetinde öSS, SBS sonuçları ile yeni öğretim yılı öncesi kayıtlar üzerinde durdu. öğrenci Seçme Sınavlarında Hatay’daki liselerde okuyan toplam 13 öğrencinin Türkiye derecesi elde ettiğini söyleyen Milli Eğitim Müdürü şenol Genç, bu öğrenciler ile Hatay ve Türkiye dereceleri ile okullarını şöyle sıraladı.
 
Güfte Seren Sürmeli Sayısal 1 Hatay 1.’si Türkiye 126.’sı Ant. Selim Nevzat A.L. Gizem Olgu Sayısal 1 Hatay 2.’si Türkiye 173.’sü Ant. Selim Nevzat A.L. Mehmet Cem Paşa Sayısal 1 Hatay 3.’sü Türkiye 315.’si ısk. Makzume A.L. Ercan Ertaş Sayısal 2 Hatay 1.’si Türkiye 330.’su ısk. Makzume A.L. ömer Fevzi Gürses Sayısal 2 Hatay 2.’si Türkiye 339.’su Nihal Turgut Anlar A.ö.L. Mert Aslan Sayısal 2 Hatay 3.’sü Türkiye 349.’su Ant. Selim Nevzat A.L. Mahmut Akkan Eşit Ağ.1 Hatay 1.’si Türkiye 520.’si Ant. H. özbuğday YDAL. Esra Buran Sözel 1 Hatay 1.’si Türkiye 252.’si ıs. Makzume A.L. Yalçın Umut talay Eşit Ağ. 2 Hatay 1.’si Türkiye 049.’su ıs. Makzume A.L. Mehmet E. Alpaslan Eşit Ağ. 2 Hatay 2.’si Türkiye 073.’sü Nihal Turgut Anlar A.ö.L. Metin Demirci Sözel 2 Hatay 1’si Türkiye 039.’su ısk. Makzume A.l. Feyzan Tutu Sözel 2 Hatay 2.’si Türkiye188.’si Nihal Turgut Anlar A.ö.L. Musa ıkbal Topal Sözel 2 Hatay 3’sü Türkiye254.’sü Reyhanlı Yahya Turan ö.L. Milli Eğitim Müdürü şenol Genç, öSS’de il ve Türkiye derecesi elde eden 13 öğrenciye önümüzdeki günlerde Vali M. Celalettin Lekesiz’in talimatıyla ve katılacağı törende ödüllerinin dağıtılacağını açıkladı.
 
SBS’de aynı başarı yok…

Hatay’ın ilköğretim okullarına yönelik Seviye Belirleme Sınavında ise öSS kadar başarılı olamadığının gözlendiğini söyleyen Milli Eğitim Müdürü şenol Genç, bu sınavda 81 il içinde 55. olunduğunu söyledi. Müdür Genç, geçen öğretim yılındaki Hatay sıralamasının ise 60.lık olduğunu hatırlattıktan sonra “Biraz ilerleme kaydetmişiz ancak çok yetersiz” değerlendirmesinde bulundu.
 
Milli Eğitim Müdürü şenol Genç, Antakya Bedi Sabuncu ıö öğrencisi Mert Yüksekgönül adlı öğrencinin ılköğretim 8. sınıflar SBS’de tüm soruları doğru yanıtlayan ilk 8 öğrenci içinde yer aldığını da kaydettikten sonra SBS’de başarılı olan ve derece elde eden öğrenciler ile dereceleri ve okullarını da şöyle sıraladı: Oğuzhan Parlak Hatay 1.’si Türkiye 58.siısk. özel Gülen ı.O Semanur Aksoy Hatay 2’si Türkiye 80’si özel Ahmet Feleknaz ı.O Damla Büşra çelik Hatay 3.’sü Türkiye 171’si Ant. Bedii Sabuncu ı.O Nilsu Cemali Hatay 4.’sü Türkiye 416.’sı Antakya ınönü ı.O Mehmet E. Altınözen Hatay 5.’si Türkiye 555.’si Ant. özel Zengi ı.O Milli Eğitim Müdür şenol Genç basınla sohbetinde, göreve başladığı ilk günden itibaren uygulamaya koyduğu “şeffaflık, Adalet ve Disiplin” kurallarından hiç taviz vermediğini, bundan sonra da vermeyeceğinin altını çizerken yeni öğrenci kayıtlarında velilerden hiçbir şekilde bağış adı altında da olsa para alınmayacağını bu konuda şikayeti olanların kurumun “21 475 63” nolu telefonuna başvurulmasını, başvuruların karşısına çıkacak müfettişlerin olayı enine boyuna değerlendireceklerini kaydederken, il genelindeki tüm okullara Eylül ayı içinde 392 hizmetli görevlendirmesi yapılacağını sözlerine ekledi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.