İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

12 Eylül’ü Unutmayız…

12 Eylül’ü ne unuturuz, ne de affederiz DıSK/Genel-ış Sendikası Hatay şube Başkanı Mehmet Güleryüz, 12 Eylül askeri darbesinin ardından yirmi dokuz yıl geçtiğini söyledi.
  
DıSK/Genel-ış Sendikası Hatay şube Başkanı Mehmet Güleryüz, 12 Eylül askeri darbesinin ardından yirmi dokuz yıl geçtiğini söyledi.Başkan Güleryüz yaptığı açıklamada, ”12 Eylül 1980 tarihinde Milli Güvenlik Konseyi‘nin 1 Numaralı Bildirisiyle hayatımıza giren darbe, milyonlarca insanın fişlendiği, yüz binlerce insanın cezaevine atıldığı, işkenceden geçirildiği, gözaltında kaybedildiği, idama mahkûm edildiği, kitapların; gazetelerin; filmlerin yakıldığı günleri beraberinde getirmiştir. Ve arkalarında, yasaklar, işkenceler, idamlar, gözaltılar ve anti demokratik, yasaklarla dolu bir hukuk sistemi bırakarak bugün de geçerliliğini sürdürmeye devam etmektedir” dedi.
 
“DıSK olarak kurulduğumuz günden beri demokrasi dışı arayışların karşısında olmuş bir örgütüz” diyen Başkan Güleryüz açıklamasını şöyle sürdürdü:”Darbelerin işçilerin emekçilerin hayatlarına ne getirip ne götürdüğünü bilen örgütüz. En azından yaşadığımız 12 Eylül’de bunları bütün çıplaklığıyla gördük. Bütün toplum da gördü.Dünyanın gördüğü en büyük sendika davalarından biri 1477 sanıklı DıSK davası olmuştur. Bu dava 12 yıl boyunca devam etti ve DıSK yeniden açıldığında, 12 Eylül’ün çalışma yaşamına ilişkin kısıtlama ve engellerinin tam ortasına düştü. Bu nedenle gönül huzuru içinde darbelere, darbeciliğe ve demokrasi dışı bütün arayışlara karşı olduğumuzu dün de söyledik, bugün de söylüyoruz:
 
12 Eylül’de Türkiye çok şey kaybetti. 12 Eylül’ü “Ne unuturuz ne de affederiz diyoruz.”Anayasa’da darbecilerin yargılanmasını engelleyen madde kaldırılmadıkça, sosyal hukuk devleti egemen kılınmadıkça, ekonomi ve dış politika ülke ve halkın çıkarları yerine belli çevrelerin güdümünden çıkartılmadıkça, 12 Eylül Anayasası ile gasp edilen grevli, toplu sözleşmeli sendikalaşma hakkı bütün çalışanlara yeniden tanınmadıkça ve cuntacılar yargılanmadığı sürece 12 Eylül‘ün yarattığı tahribatları aşmak mümkün olmayacaktır..
 
 ışte bu nedenlerden dolayı 12 Eylül darbecilerinin yargılanmasını istiyoruz. Türkiye, darbecileri ve darbe döneminde yaşananları yargılayamayan birkaç ülkeden biridir. Darbecilerini yargılayamadığı sürece Türkiye‘de gerçek demokrasi’den bahsetmek mümkün değildir. 12 Eylül darbecilerinin eşitlik-özgürlük-tam bağımsızlık-demokrasi için yargılanmasını talep ediyoruz”.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir