İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

14 şubat Öykü Günü Kutlandı…

Türkiye Edebiyatçılar Derneği Antakya Temsilciliği, Antakya Kent Akademisi ve Dar Sokak Dergisi 14 şubat öykü gününü düzenledikleri etkinlikle kutladı.
 
Sergüzeşt Kitapevi Kafe’de düzenlenen öykü günü kutlama etkinliğine Filistin’li Gazeteci ve Yazarlar Cemiyeti 2. Başkanı Tahsin Halebi, öykücüler; Muhsin Boz ve Ali özhan özgün, Misafir Suriye’li şair Behice El ıdlibi ve Antakya Kent Akademisi derneği Başkanı Dr Nihat Eraslan katıldı.
 
Etkinliğin açılışında bir konuşma yapan Edebiyatçılar Derneği Antakya Temsilcisi Murat Altınöz, 14 şubat öykü gününün ilk olarak 1980’lerden sonra kutlanmaya başladığını belirterek, “ öykü günü daha sonra yazarlar Birliği süreci ile bütün dünya genelinde kutlanmaya başladı. Bugün düzenlediğimiz etkinliğe önemli konuklarımız katılıyor. Filistin’li Gazeteci ve Yazarlar Cemiyeti 2. Başkanı Tahsin Halebi Filistin’de yaşanan acıları sorunları bilen biri olarak bugün burada bize orada yaşananları anlatacak. Ayrıca Muhsin Boz ve Ali özhan özgün’de aramızdalar ve öykülerini okuyacaklar. Etkinliğimize katılan herkese teşekkür ederiz” dedi.
 
Antakya Kent Akademisi Derneği Başkanı Nihat Eraslan, “Yaşadığımız coğrafyada acıya, yalana bulanmış dünyada açıyoruz gözlerimizi. Sistemik tıkanma en ağır ve somut etkisini geniş yığınlarda sosyal, kültürel, psikolojik düzlemde yaratmaktadır. Koşulların her geçen gün ağırlaştığı bu yapı içinde bireylerin kendini var etme telaşı bilinçsiz bir reflekse dönüşmektedir. Buda beraberinde sosyal iletişimde, sanatta, edebiyatta vb. gibi diğer estetize edilmiş süreçlerde yozlaşmayı bireyci yabancılaşmayı getirmektedir. Bu noktada düşünen, üreten ve hissederek paylaşan insanların duruş olarak örgütlü hareket etmesi her zamankinden daha önemli ve anlamlıdır” şeklinde konuştu.
 
Daha sonra etkinlikte Muhsin Boz ve Ali özhan özgün öykülerinden örnekler okudular. 14 şubat Dünya öykü günü etkiliği ilgi gördü.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir