İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

20 Yılda Yapılamayanları 5 Yılda Yaptık…

Bayındırlık ve ıskan Bakanı Faruk Nafız özak, iktidarları döneminde Türkiye’nin sürekli geliştiğini belirterek, ”Eğitimde, sağlıkta ve ulaşımda 20 yılda yapılamayanı gerçekleştirdik” dedi.
 
Bakan özak, Hatay’da katıldığı toplantının ardından Hatay Vali Vekili Ali Muhittin Varol’u makamında ziyaret ettikten sonra, kentin sorunları hakkında brifing aldı.
 
HABıB-ı NECCAR CAMı, ARKEOLOJı MüZESı ıLE SEN PıYER KıLıSESıNı GEZDı
 
Bakan özak, Hatay gezisi sırasında öğlen namazını Habib-i Neccar Camisinde kıldıktan sonra, camiyi gezdi ve türbede dua etti. Hatay Vali Vekili Ali Muhittin Varol’u ziyaretin ardından Arkeoloji Müzesi ile Sen Piyer Kilisesi’ni gezerek, Hatay’ın tarihi ve kültürel yerleri hakkında yetkililerden bilgi aldı.
 
çıFTçıYE 1 MıLYON DOLAR üRüN DESTEKLEMESı DAğITILACAK
 
Faruk Nafiz özak, Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde kaymakam Mehmet Alabacak’ı makamında ziyaret ederek, ilçe hakkında bilgi aldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, bakanlar arasında en çok Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker ile görüştüğünü ifade eden özak, ”Başbakan, tarımla uğraşan köylülerin sorununun çözümüne ve ürünlerinin desteklenmesi için büyük çaba gösteriyor. önümüzdeki günlerde Eximbank’tan sağlanan 1 milyon dolar, çiftçilerin ürün desteklemesi için dağıtılacak” dedi.
 
15-20 YIL SONRA PETROLE PARA VERMEYECEğıZ
 
AK Parti hükümetinin göreve geldiğinde petrolün varil fiyatının 21 dolar olduğunu, daha sonraki yıllarda 120 dolara yükseldiğini belirten özak, şöyle devam etti: ”Eğitimde, sağlıkta ve ulaşımda son 20 yılda yapılamayanı gerçekleştirdik. Duble yol konusunda cumhuriyet döneminden bu yana yapılanın 5 yılda iki katını gerçekleştirdik. Eskiden uçağa tüccar, zengin işadamları ve belirli kesim binerdi. Günümüzde herkes artık uçağı kullanıyor. Hastalarımız için ambulans helikopterimiz bile var. Başta Karadeniz olmak üzere yurdumuzun birçok mekanında petrol bulundu. öyle inanıyorum ki 15-20 yıl sonra petrole para vermeyeceğiz. Ayrıca, yenilebilinir enerji bizim dönemimizde değerlendirmeye başlandı. ülkemiz bu konuda hayli şanslı bir bölgede bulunuyor. Rüzgar ve güneş enerjisinden yararlanmak için hükümetimiz yatırımcılara gerekli kolaylığı gösteriyor. Türkiye, bu coğrafyanın lideri. Duruşu, dikliği, azmi ve kararıyla tüm devletlerin örnek aldığı bir ülke olmuştur. Başbakan Erdoğan, bunu Davos’ta da kanıtlamıştır.”
 
SıYASETTE BAşBAKAN ERDOğAN’I öRNEK ALIYORUM
 
Kaymakamlıktan sonra Karadenizliler Kalkındırma Derneği’ni ziyaret eden özak, burada kemençeyle karşılandı. özak, kendisinin eski Trabzonspor Kaptanı ve kulüp başkanı olduğunu, kendine siyasette Başbakan Erdoğan’ı örnek aldığını ifade ederek, şunları kaydetti: ”Karadeniz insanı, doğduğu yerle doyduğu yer arasında çok güzel ilişki kurar. Gittiği yere neşeyi, medeniyeti ve yeşili götürür, çevreyi korur, çalışkanlığı öğretir. Gittiği yerde çeşmeyi, camiyi, okulu ve kütüphanesini oluşturur. Siyasette, kültür, sanat ve sporda sorumluluk alan, mesleki eğitimde çok güzel hizmetler veren insanlardır. Her zaman Karadenizli olmaktan gurur duyarım. Bu nedenle buraya ikinci kez geliyorum.”
 
Karadenizliler Derneği Başkanı Numan Bölükbaş, 1965 yılında, Trabzon’un çaykara ilçesinde meydana gelen heyelan nedeniyle Ulucami, şahinkaya ve Kabataş köylerinden 7 bin 500 kişinin Kırıkhan’a yerleştiklerini, burada yaşamaktan mutlu olduklarını, adet ve geleneklerini yaşattıklarını söyledi. Konuşmalardan sonra dernek başkanı Bölükbaş, özak’a plaket verdi.
 
özak, Karadenizli kadınlar tarafından elişi örgü takımlarından 3 adet alarak 300 lira ödedi. Daha sonra Karadeniz’in yöresel yemeklerinden lahana çorbası, mısır ekmeği, sulu Karadeniz köftesi ve fasulye turşusu sunuldu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir