İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

2011′ de Son Kez Aday Olacaklar…

AKP’nin tüzüğüne göre, 3 dönem sonra Milletvekili adayı olamayan aralarında Başbakan Recep Tayip Erdoğan dahil AKP’nin yaklaşık 30 kurmayından biri olan Hatay Milletvekili Sadullah Ergin, siyaseti bırakıp bırakmayacağına ilişkin soruya açıklık getirdi.
Başbakan Recep Tayip Erdoğan, 2011 seçimlerinden sonra parti tüzüğüne göre bir daha olmayacağını deklare ederken, beraberinde Adalet Bakanı Hatay Milletvekili Sadullah Ergin’in de yer aldığı 30 milletvekili de bir daha aday olamayacakları belirtildi.
AKP tüzüğünün 132. maddesine göre, ‘AKP listelerinden aday gösterilip seçilmiş olan belediye başkanları ve milletvekilleri, en fazla üç dönem aday gösterilebilir’ açık hükmü çerçevesinde, geçtiğimiz hafta sonu mesaisini Antakya’da geçiren AKP Hatay Milletvekili ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin’e, basın mensupları bu maddeye uyup uymayacağını sordular.
Bakan Ergin, “Bugün Adalet Bakanıyım, milletvekiliyim, amacım gelecekte, geçmişte yaptığım hizmetler ile hoş seda bırakmaktır. Siyasi partiler gelip geçicidir, göreve gelirler, misyonlarını tamamladıklarında da giderler. Benim şahsi fikrim gelecekte, geçmişte yaptığım hizmetler nedeniyle geride hoş bir seda bırakmak. şu an için şahsım konusunda bir fikir ileri sürmem erken olur.” diye konuştu.
Parti tüzüğüne göre, 2011 seçimlerinden sonra bir daha aday olamayan AKP’nin önde gelen kurmaylarının isimleri şöyledir:
Recep Tayip Erdoğan, Mehmet Ali şahin, Cemil çiçek, Bülent Arınç, Ali Babacan, Binali Yıldırım, Beşir Atalay, Sadullah Ergin, Egemen Bağış, Faruk çelik, Mehdi Eker, Recep Akdağ, Nimet çubukçu, Hayati Yazıcı, Taner Yıldız, Vecdi Gönül, Nihat Ergün, Faruk Nafiz özak, Hüseyin çelik, ömer çelik, Salih Kapusuz, Haluk ıpek, Abdülkadir Aksu, ıdris Naim şahin, Suat Kılıç, Nurettin Canikli, Mustafa Elitaş, Sadık Yakut, Nevzat Pakdil, Murat Mercan ve Mevlut çavuşoğlu…

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir