İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

24 Kasım önemlidir…

Atatürkçü Düşünce Derneği Hatay şubesi Başkanı Yrd Doç Dr Kezban Kuran öğretmenler günü dolayısıyla yayınladığı mesajında; “Kalkınmanın temel şartı eğitim ve öğretimdir. Eğitim sorunlarını çözen Uluslar; Kültür, sanat, bilim, teknoloji, sosyo ekonomik alanda da kalkınmış ve ilerlemiştir. Bir Ulusun çağdaş düzeye erişebilmesi; eğitim ve öğretimin kaliteli ve bilimsel yöntemlerle yürütülmesi ile mümkün olabilir. Eğitim ve öğretim sorununu çözemeyen milletler, çağdaş düzeye erişmiş Ulusların her zaman kölesi olmaya mahkûmdur. Atatürk “Bir Milleti hür, bağımsız, şanlı yüksek bir toplum olarak yaşatan da, köleliğe, yoksulluğa düşüren de eğitimdir demiştir. Bu nedenle de Ulu önder Atatürk, öğretmenlere yüklediği sorumluluğu şu sözü ile açıklamıştır. “öğretmenler! Yeni nesil sizlerin eseri olacaktır.”
 
 
 
Aydınlık ve çağdaş geleceğimizin mimarı olan öğretmenler, yol gösterici, yönlendirici ve cesaretlendirici özellikleri ile topluma yön verirler.  Atatürk  “ Dünyanın her yerinde öğretmenler toplumun en özverili ve en saygıdeğer öğeleridir” derken öğretmene verdiği değeri ifade etmektedir.Yine Sokrates, öğretmenin ve öğretmenliğin önemini “Dünyada her şeye değer biçilebilir, ama öğretmenin eserine değer biçilmez. çünkü onun eseri hem her şeydir, hem de hiçbir şeydir” derken, Hz. Ali  ise öğretmenliğin değerini “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum” diye belirtmektedir.
 
 
24 Kasım önemlidir. çünkü, 24 Kasım 1928 tarihinde Millet Mektepleri açılmış ve aynı gün Atatürk, kendisine önerilen Başöğretmenliği kabul  etmiştir . Bu tarihten itibaren yeni harflerin öğrenilmesi ve okur-yazar sayısının artırılması konusunda büyük bir seferberlik başlatılmış, Millet Mektepleri’nde, yaşlı, genç, çocuk, kadın, herkese yeni harflerle okuma yazma öğretilmiştir. “Bir ulus ki, yüzde doksanı okuma yazma bilmez, bundan insan olanların utanması lâzımdır” sözleri Atatürk’ün bu konuya ne kadar önem verdiğinin göstergesidir. Atatürk’ün Başöğretmenliği ile başlayan modern eğitim sürecinde; öğretmenlerimiz, ulus olarak içinde bulunduğumuz her türlü yokluk ve yoksulluk içinde, canlarını dişlerine takarak; büyük bir özveri, sabır ve gayretle yepyeni bir cumhuriyet kuşağı yetiştirme çabasına girmişlerdir.  Bu dönemde, öğretmenlerimiz; köyde, kentte, ülkenin her yerinde, hiçbir zorluktan yılmayarak büyük bir azim ve irade ile çalışmışlardır. Görevleri sadece öğrencilerini yetiştirmekle kalmamış, aynı zamanda onların ailelerinin de eğitimlerine katkı sağlamış ve toplumsal kalkınmamızda en büyük etken olmuşlardır. Bizi eğiten, bilmediklerimizi öğreten, bilgi ve beceriler kazandıran, kendimizi, yurdumuzu, dünyayı tanımamıza katkısı büyük olan öğretmenlerimizi seviyor, önlerinde saygıyla eğiliyor, onları yürekten selâmlıyor ve alkışlıyoruz.
 
 
Bu gün de öğretmenlerimiz, içinde bulundukları birçok sıkıntılara rağmen görevlerini en iyi şekilde yerine getirmeyi görev bilmektedirler. Geçen zaman içinde; özellikle son yıllarda, öğretmenlerimize Cumhuriyetimizin ilk dönemlerinde verilen önem ve değerin giderek yitirildiğine tanık olmaktayız. özel okullar dışında; eğitime, bilime, araştırmaya ve teknolojiye gerekli payın ayrılmadığını görüyoruz. Maalesef öğretmenlerimiz geçim sıkıntısıyla karşı karşıya gelmişlerdir.  öğretmenlik mesleğinin uluslararası standartlara uygun ve bilimsel bir anlayışla yapılandırılması ve öğretmenlerin ekonomik, sosyal, ekonomik, mesleki ve özlük sorunlarının çözülmesi en büyük beklentimizdir.
 
 
 
Milli Birlik ve Beraberliğimizin, geleceğimizin teminatı olan öğretmenlerimiz, sadece 24 Kasım öğretmenler Gününde değil, her zaman saygıyla anılmalı, onlara gereken ilgi ve alaka gösterilmelidir. Bir milletin ayakta kalmasını sağlayan eli kalemli bu gönüllü ordunun öğretmenler gününü kutluyor, emekli olan öğretmenleri saygıyla anıyoruz. Ayrıca, yeni atanmış öğretmenlerimize  mesleklerinde başarılar diliyoruz.” Dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir