İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

250 Dolar Harç Kalkıyor…

Suriye’den geçiş yapan TIR ve kamyonlardan alınan 250 Dolarlık harç kaldırılıyor, Karar en çok ilimiz nakliyecilerini sevindirecek.
 

 Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen’in, 211 kişilik işadamı heyetiyle Suriye’ye yaptığı çıkarma, ilk meyvesini verdi. Suriye, her bir Türk kamyon ve TIR’ından aldığı ortalama 250 dolarlık vergi ve harçları sıfırladı.

Transit taşımacılıkta da benzer bir uygulama için çalışmalar sürüyor. Devlet Bakanı Tüzmen, dün Suriye Maliye Bakanı Muhammed Hüseyin ile bir görüşme yaptı.

Hüseyin, Suriye’ye giriş yapan kamyon ve TIR’lardan; ayak bastı, bekleme ve ülke içinde çeşitli vergi ve harçların alındığını anımsatarak, “Ulaştırma Bakanımız ile bir kararı imzaladık. Bu vergi ve harçlar artık alınmayacak” dedi.

Bu uygulama ile taşıma araçları, “Suriye’ye giriş dahil, ülkede vergi ya da harç ödemeden dolaşabilecek” dedi. Devlet Bakanı Tüzmen, Suriye’nin kararını, iki ülke ilişkilerinin gelişmesi açısından son derece önemli bulduğunu söyledi.

Tüzmen, “Komşu ve çevre ülke stratejisini ortaya koyduğumuzda bize şüpheyle bakanlar, şimdi sonuç aldığımızda ‘iyi ki bu süreci başlattınız’ diyor. Daha önce Türk araçları, Suriye sınırından girişten itibaren çeşitli ücretler ödüyordu.

Bu doğal olarak ulaştırma maliyetlerini yükseltiyordu. Suriye’nin aldığı kararla, Türk firmalarının ulaştırma maliyetleri yüzde 25-30 dolayında azalacak” diye konuştu.

Tüzmen, Türkiye’nin, Suriye plakalı araçlardan vergi ya da herhangi bir harç almadığını anımsattı. Bakan Tüzmen, iki ülkenin vergileri azalttığı ölçüde, dünya ticaretinde geçiş ülkesi konumuna geleceğini belirtti. Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen’in girişimleri sonrası dolaşan bu gelişme en çok ilimiz nakliyecilerini ilgilendiriyor.

Hatay plakalı TIR ve kamyonlar Ortadoğu’ya gıda maddesi başta olmak üzere yük taşımacılığı sırasında Suriye geçişlerinde bu ülkeye her girişte 250 dolar civarında vergi ve harç ödemek zorunda kalmaktaydı. Yeni uygulama ile bu harcın kalkması en çok ilimiz nakliyecilerini sevindirecek.

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir