İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

3 bin 600 işadamını elektrik çarptı…

ıstanbul’da faaliyet gösteren fabrikalara bugünlerde ekstra olarak bir elektrik faturası daha ulaşıyor. Hem de öyle küçümsenecek bir fatura değil. BEDAş tarafından özel zarf içinde ve fabrika sahibinin dikkatine şeklinde geliyor ve genel olarak şu ibareler yazıyor: “2 yıldır borcunuzu eksik ödediğiniz tespit edilmiştir. Faiz ve ceza ile birlikte borcunuz 100 bin TL’dir”
 
 
Faturasını düzenli ödediğini düşünen fabrika sahibi yaşadığı kısa süreli şoku atlatınca soluğu BEDAş’ta alıyor. Acı gerçeği ise burada öğreniyor. çünkü fabrikası iki senedir sanayi yeri olarak görünmüyor. Ve dolayısı ile de sanayiciye uygulanan yüzde 20 indirim oranından yararlanamıyor.ışte ıstanbul’daki 3 bin 600 firma bugünlerde bu sorunla boğuşuyor. Bazı iş yerlerine kendi değerlerini bile aşan bu faturaların gelme sebebi ise  BEDAş’ın 2 yıldır yürüttüğü ve ‘abonenet’ adını verdiği yazılım sistemine geçiş sürecinden kaynaklanıyor.
 
 
SANAYı SıCıL BELGESı  2 YILDA BıR BELGELENECEK
Türkiye’de üretimi desteklemek için sanayiciye ucuz elektrik imkanı sağlanıyor. Bunun için de iş yeri sahibinin “Sanayi Sicil Belgesi” alarak BEDAş’a sunması yeterli oluyor.  Böylece firma yüzde 20 veya yüzde 25 oranında ucuz elektrik kullanma hakkına sahip oluyor.  Ayrıca bu firmalar kamu kurumları tarafından hazırlanan bazı özel kampanyalardan da yaralanabiliyor. Geçmişte bu belgeyi  bir kereliğine BEDAş’a sunmak yeterliydi. Ancak yeni kayıt sistemine geçen BEDAş, 2007 yılında bu durumu iki yılda bir belgelemeyi zorunlu kıldı. Bu uyarıyı da faturaların üzerine yazdı. Ancak faturanın üzerinde kaybolan bu ayrıntı pek de kimsenin dikkatini çekmedi. BEDAş da ıstanbul’da yenileme yapmayan 3 bin 600 firmaya geriye dönük olarak 100 milyon TL’yi bulan yeni bir borç çıkardı
 
 
“BıR TELEFON NEDEN AçMADIN?”
ıkitelli’de üretim yapan bir firmanın sahibi M.D kendilerine geçen hafta 120 bin lira borç tebliğ edildiğini söylüyor. Geriye dönük 18 aylık borcun içinde ceza ve faiz de bulunduğunu söyleyen firma sahibi, çalışanlarının maaşını dahi ödeyemez durumdayken bu borcun kendisini iflasa götürebileceğini ifade ediyor ve ekliyor: “Ben belgeyi BEDAş’a geçen hafta verdim. Ancak geçmişe yönelik borcum silinmiyor. Faturanın üzerine yazmışlar. Bizim aklımıza gelmedi oraya bakmak. Haberimiz de olmadı. Bir telefon açılmaz mı? Böylesine önemli bir konuda. Burada 35 kişiye iş veriyoruz. elimiz kolumuz bağlandı.”
 
 
SORUN 80 BıN FıRMAYI ıLGıLENDıRıYOR
ıkitelli Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Nuri Konak ise firma sahiplerinin bu duruma düşmemek için hızla sanayi sicil belgelerini BEDAş’a ulaştırmaları gerektiğini söyledi. ıstanbul sanayisi için bu durumun çok ağır olduğunu ve borç miktarının çok kabarık olduğunu da dile getiren Konak, yetkililerin bu konuda bir uzlaşı içine girmesi gerektiğini dile getirdi. Konak, sözlerini şöyle sürdürdü: Bu sorun 80 bin firmayı ilgilendiriyor. Hiçbir sanayici bu duruma düşmek istemez. Ekonomide çok ciddi daralma var. Fabrikalar çalışmıyor. Global kriz ve Türkiye’de yaşanan gelişmeler herkesi zora soktu. Bu durumda herkes uzlaşı için daha çok çaba sarfetmeli.”
 
 
“öDEMEKTEN BAşKA ALTERNATıFLERı YOK”
BEDAş Sanayi Tahakkuk yetkililerine göre, firmaların bu borçları ödemekten başka şansları yok. Sanayiciler şu an sanayi sicil belgesi getirmiş olsalar da bu belge geçmiş dönemi kapsamayacak. Ancak bundan sonrası için tekrar indirimli elektrik kullanma imkanı sağlayacak. öte yandan yetkililer borç gönerilen 3 bin 600 iş yeri olduğunu ve gönderimlerin devam ettiği bilgisini de veriyorlar.
 
HABERTüRK

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir