İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

3. Selebral Palsi Toplantısı Yapıldı…

Geçtiğimiz yıl ikincisi yapılan Selebral Palsi Toplantısının bu kez 3. düzenlendi. MKü Mavi Amfi’de gerçekleştirilen toplantının açılış konuşmasını Hatay ıl Sağlık Müdürü Bayram Kerkez yaptı. Kerkez yaptığı konuşmada Selebral Palsi (beyin felci) hastalığı ile mücadelede üniversiteyle birlikte hareket etme önerisinde bulundu. Hastalığın önemine dikkat çeken Kerkez, mücadele konusunda MKü ile birlikte hareket etmek ve mücadeleyi her iki kurumun sürdürmesinin sonuç bakımından daha sağlıklı olacağını söyledi.
 
Hastalığı taşıyan vatandaşların ve ailelerinin de katılım gösterdiği toplantıda konuşan MKü Rektörü Prof. Dr. şerafettin Canda, ıl Sağlık Müdürü Bayram Kerkez’in birlikte hareket etme önerisini memnuniyetle karşıladığını söyledi. HATAY’DA 10 bin CıVARINDA HASTA VAR MKü Rektörü Prof. Dr. şerafettin Canda yaptığı konuşmada daha önce ikisini gerçekleştirdikleri Serebral Palsi toplantılarını geleneksel hale getireceklerini ve bu soruna doğumdan çözüm yolları arayacaklarının altını çizdi. Hastalık ile ilgili bilgi vererek konuşmasına başlayan Rektör Canda, “Beyin felci “Serebral Palsi / Spastik çocuk”, gelişmekte olan beyinde doğum öncesi, doğum sırasında ya da doğum sonrası zedelenme sonucu gelişen ilerleyici olmayan nöromotor kontrol bozukluğu durumudur. Serebral Palsi kas güçsüzlüğü ve kas kullanımında sorun anlamındadır. Kas iskelet sistemi ile ilgili olarak ortaya çıkan olumsuz gidiş, vücudun postür ve hareket sisteminde ciddi klinik sorunlar yaratmaktadır.
 
çocukluk dönemini ilgilendiren bu önemli sorunun, çocuğun kendisini, ailesini ve yaşadığı çevreyi olumsuz etkilemesi kaçınılmazdır. Bu bağlamda, toplumun bütün kesimlerini ilgilendiren Spastik çocukların sorunlarına eğilmek ve çözüm arayışlarını bulmak amacı ile Mustafa Kemal üniversitesi 2007 yılından başlayarak her yıl “Serebral Palsi Toplantısı” düzenlemektedir. MKü Serebral Palsi Toplantılarını geleneksel hale getirerek bu toplumsal soruna sahip çıkmayı ve aynı zamanda profesyonel çözüm getirmeyi amaçlamaktadır. üniversitemiz Tıp Fakültesi Hastanesinin bütün olanakları ve tüm disiplinleri, başta ılimiz Hatay ve bölge ıllerinde yaşayan tüm Spastik çocuklarına kucak açmıştır. ıl sağlık müdürlüğümüz ile birlikte de bu soruna doğumla birlikte çözüm üretmeye çalışacağız” dedi. Nüfusu 1,5 Milyonu bulan ılimiz Hatay’da Serebral Palsili çocuk sayısının ise 10.000’e yakın olduğu tahmin ediliyor.
HASTALIKLA ıLGıLı BıLGı VERDıLER MKü Rektörü Prof. Dr. şerafettin Canda’nın bu konuşması ardından MKü öğretim görevlilerinden Yardımcı Doç. Dr. Cahide Yılmaz çanakçı ‘Nörolojik Değerlendirme’, Prof. Dr. Ertuğrul Eğilmez ‘Görüntüleme’, Doç. Dr. ısmet Melek ‘Botulinum Toksin Uygulamasının Mekanizması’, Doç. Dr. Aydıner Kalaycı ‘Botulinum Toksin Uygulamaları üst Ekstremite’, Yard. Doç. Dr. Yunus Doğramacı ‘Botulinum Toksin Uygulamaları Alt Ekstrimite’, Yşard. Doç. Dr. Hayal Güler ‘Botulinum Toksin Uygulamaları Sonrası Rehabilitasyon’, Uzman Fzt. Tuba ınce Parpurcu ‘CP çocuklarda Tekerlekli Sandalye Eğitimi’ ve son olarak Yardımcı Doç. Dr. Mustafa Arı ise ‘CP’li çocukta Anne Baba olmak’ konusuyla hasta çocukların ailelerinin sorularını cevapladı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir