İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

5. Ulusal Hidatidoloji Kongresi…

Mustafa Kemal üniversitesi ve Türkiye Hidatidoloji Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği 5. Ulusal Hidatidoloji Kongresi Tayfur Sökmen Kampüsü Atatürk Konferans Salonunda başladı. Dört gün sürecek olan toplantıya Türkiyenin farklı üniversitelerinden yüz bilim adamı katılıyor.
 
 
Türkiye Hidaditoloji Derneği Başkanı ve Ege üniversitesi Prof. Dr. Nazmiye Altıntaş açılış konuşmasında “Toplantının burada düzenlenmesi için bize her türlü desteği sağlayan Mustafa Kemal üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. şerefettin Canda hocama öncelikle teşekkür ederim” dedi.Bu kongremizin de önceki Ulusal Hidatidoloji Kongreleri gibi başarılı ve verimli olacağını düşünüyorum. Kongremizin Ekinokokkozisde son gelişmeleri içermesi ülkemiz insan ve hayvan sağlığı problemlerine çözümleyici katkılar getireceğine inanıyorum” dedi.
 
Mustafa Kemal üniversitesi Rektörü Prof . Dr. M. şerefettin Canda ise açılış konuşmasında “Ulusal Hidatidoloji Kongresinin burada düzenlenmesinden büyük mutluluk duyduğunu belirterek Mustafa Kemal üniversitesinde öğrenci sayısının 13.000’den 30.000’e yükseldiğini, Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi ile Hastaneyi de açtıklarını, öğretim elemanlarının eksiksiz olduğunu belirterek, dört yılda ne kadar büyüdüklerini de anlattı.
 
Açılış konuşmalarının ardından Rektör Canda Kongreye ve uzun yıllar bu konuda hizmet vermiş olan  Hidatidoloji Derneği Başkanı ve Ege üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Nazmiye Altıntaş, Ege üniversitesi öğretim üyesi Prof.Dr. Ali Osman Karababa, ınönü üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Nilgün Daldal, Cumhuriyet üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Semra özçelik, ıstanbul üniversitesi emekli öğretim üyesi Kemal Altaş, Ankara üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. çiğdem Güngör’e plaket verdi.
 
Dört gün sürecek olan toplantıda Epidemiyoloji, Ekinonok Biyolojisi, Patogenez, ımmunite, Klinik Tanı, Serolojik Tanı, Moleküler çalışmalar, Deneysel çalışmalar, Cerrahi Tedavi, Nükslerin takibi, Kemoterapi, ılaç Denemeleri, Aşı çalışmaları PAIR, Alveolar Ekinokkozis, Korunma ve Kontrol Stratejileri, ekonomik Boyutlar konularında bildiriler sunulacak.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir