İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

70. yıl coşkusu…

Hatay’ın Anavatana katılışının 70. yılı, 70 yıl önceki coşku ve heyecanla kutlandı. önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da Atatürk Caddesi üzerinde gerçekleştirilen törene Hatay Valisi Celalettin Lekesiz başta olmak üzere Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, MKü Rektörü Prof. Dr. şerafettin Canda, Cumhuriyet Başsavcısı Enis Yavuz Yıldırım, Garnizon Komutanı J. Kıdemli Albay Recep Orhan Bakırcı, ıl Jandarma Komutanı J. Albay Vedat çolak, ıl Emniyet Müdürü Sezai Kalyoncu bazı daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı. Saygı duruşu ve istiklal marşının hep birlikte okunmasıyla başlayan tören daha sonra Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ve Hatay Valisi Celalettin Lekesiz’in konuşmalarıyla devam etti.
 
 
VALı LEKESıZ: DEMOKRASıMıZ HER GEçEN GüN BıRAZ DAHA GüçLENıYOR
 
 “Tarih sadece mazide yaşanmış hadiseler değildir. Milli ve manevi değerlerimizin temellerini oluşturan hafızamızdır” şeklinde konuşmasına başlayan Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Yurtta Barış, Dünyada Barış” sözünden yola çıkarak, “Türkiye Cumhuriyeti, bölge ve dünya barışının sürdürülmesine her zaman büyük özen göstererek, tüm dünya ülkelerinin saygınlığını kazanmış, Atatürk’ün kararlı duruşu ve başarılı uluslar arası politikaları, barışçı, sağduyulu, diplomatik girişimleri sonucu Hatay’ın anavatana katılması, önemli bir kazanım, uluslar arası alanda elde edilen büyük başarı olarak tarihteki yerini almıştır” dedi.
 
Konuşmasında Cumhuriyetimizin kuruluş ideali olan hedeflere her geçen gün daha da yakınlaştığını belirten vali Lekesiz, “Demokrasimiz her geçen gün daha da güçlenerek olgunlaşarak ilerlemektedir. Bugün bulunduğumuz bölgede ve dünyada önemli bir güç ve aktör olan Türkiye Cumhuriyeti vardır. Tarihinin ve coğrafyasının kendisine yüklediği misyonu, dün olduğu gibi bugünde dikkate alan ve çağın dinamiklerini doğru okuyan Türkiye, bölgesi ve ötesindeki gelişmelere yön veren dostluğu aranan, husumetinden çekinilen bir aktör konumuna yükselmiştir” dedi.
 
 SAVAş: BUGüN HATAY’IN BAYRAMIDIR
 
Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ise Hatay’ın bundan 70 yıl önce ebediyen Türk yurdu olarak kalmak üzere anavatana katıldığını söyledi. Hatay’ın anavatana katılmasıyla birlikte hem Mustafa Kemal Atatürk’ün en büyük arzusunun hem de Hataylıların anavatan hasretini giderdiklerine dikkat çeken Savaş, “Bu zaferin altına imza atan gerek devlet adamlarımız gerekse de halkımız büyük bir destanın son adımını da atarak tarihe altın harflerle adlarını yazmışlardır. Bugün dört bin yıllık Türk Yurdu olan Hatay’ın bayramıdır.
 
 Bugün kimilerinin karamsarlığına rağmen kararlılıkla istiklal yolunda ilerleyenlerin bayramıdır. Bugün istiklal için gerektiğinde canı pahasına mücadele eden hürriyet sevdalısı Hataylıların bayramıdır. Bizler hürriyeti tatmanın, yaşamanın o tarifi imkânsız mutluluğunu, huzurunu ve bu büyük bayramı düşmana karşı eğilmez bir tavır ve tükenmez bir sabırla mücadele eden bu memleketin gerçek sahiplerine, atalarımıza borçluyuz” dedi.
 
 ASKERE BüYüK ıLGı
 
Bu konuşmalar ardından resmi geçit töreni düzenledi. Resmi kurum, kuruluş ve bazı sivil toplum kuruluşlarının katılım gösterdiği resmi geçit töreninde en büyük ilgi her yıl olduğu gibi bu yılda askerimize gösterildi. Askeri bando takımının yerini almasıyla birlikte kopan alkış tufanı askerlerin geçişiyle birlikte had safhaya ulaştı. Protokol üyeleri bayrağımızı ayakta selamladı. Hatay’ın anavatana katılışının 70. yıldönümü törenlerinin Atatürk caddesindeki ayağı resmi geçit töreni sonrasında sona erdi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.