İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Aalen’den dostluk ziyareti…

Almanya’daki kardeş kentimiz Aalen’den kentimize gelen Alman heyet, belediyeye gelerek Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’a dostluk ve nezaket ziyaretinde bulundu.

. Görüşme esnasında ziyaretçiler, Antakya ve Başkan Savaş’ın çalışmaları üzerine sorular sorup görüşlerini bildirdi.Heyet içinde, özellikle daha önce de Antakya’ya gelmiş olan ziyaretçilerimiz, Antakya’ya inanılmaz bir hayranlık oluştuğunu belirtip yapılan çalışmalarla ilgili görüşlerini şu şekilde belirtti: “Antakya her gelişimizde daha da gelişmiş oluyor. Gördüğümüz kadarıyla Antakya şu anda gerekli ve geç kalmış büyük bir tadilatın içinde, daha önceki gelişlerimizde dağınıklık olan caddelerde şu anda görevliler var ve yollar daha düzenli, eminiz ki çalışmalarınız ilerlediğinde çok daha çağdaş, alt ve üstyapı sorunları çözülmüş, kentsel karmaşası giderilmiş daha düzenli bir Antakya göreceğiz. Ayrıca şehrinizdeki çeşitliliğe ve farklılıklara rağmen bu denli hoşgörülü, saygılı ve kardeşçe yaşamanız bizleri çok etkiledi, umarım bu tutumunuz Aalen’e de örnek olur.”

Başkan Savaş da: “Antakya çok özel bir kent, içinde binlerce yılın medeniyetini barındırıyor, kardeşlik ve hoşgörüyü tüm dünyaya örnek olacak şekilde yaşatıyor. Bizim hayallerimiz büyük,  Antakya’nın dünyada hak ettiği yeri alabilmesi için gerekli her türlü çalışmayı gerçekleştireceğiz. öncelikle turistik değerlerini onarıp ortaya koymak ve dünyaya tanıtımını gerçekleştireceğiz. Antakya her yönüyle pek ziyaretçini ilgisi çekecek nitelikte bir yer, bizler de bunu değerlendirerek hem kentimi tanıtmak hem de ekonomimizi kalkındırmak istiyoruz. Bu noktada planladığımız şeylerden kısaca bahsetmek gerekirse; Antakya bildiğiniz gibi farklı inançların merkezi konumunda, Hıristiyanlığın doğuşu ve yayılışında Antakya çok önemli bir yere sahip. Dünyanın ilk mağara kilisesi ve ilk camisi burada bulunmakta, bu kentte 3000 yıldır Museviler, 2000 yıldır Hıristiyanlar 1400 yıldır da Müslümanlar yaşamakta ve tarihten bu yana evlerimiz de ibadet yerlerimiz de iç içedir ve bizler tahammül etmemiz gerektiği için değil birbirimizi sevdiğimiz için bu şekilde yaşıyoruz. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir tablo göremezsiniz, bizler dünyaya örnek olacak bu iç içe samimi yaşam şeklini inanç turizmi, yayla turizmi, tarih turizmi ile tanıtmayı hedefliyoruz. Bizler medeniyetin burada başladığını düşünüyoruz ve bu zoraki medeniyet değil kardeşlik örneğidir. Biz sadece kardeş şehir Aalen’e değil tüm dünyaya örnek olacağız.” dedi.

Görüşmenin sonunda karşılıklı hediyeler verildi, günün anısına toplu fotoğraf çekildi.
 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir