İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Aba Güreşi Dünya Kupası Görkemli Geçti

Antakya Belediyesi 3.Geleneksel Aba Güreşi Dünya Kupası etkinliğine güreşseverlerin ilgisi oldukça yoğun oldu. 
 
 
14–15 Temmuz tarihlerinde Antakya Atatürk Stadyumu’nda düzenlenen Dünya Kupası şampiyonasının ilk gününde yurt içinden 12 ilin katılım gösterdiği Türkiye şampiyonası, ikinci gün ise yurt dışından 15 ülkenin katılım gösterdiği Uluslar arası Dünya Kupası şampiyonası düzenlendi. 
 
 
 
Haber Merkezi
 
 
 
Aba Güreşi Türkiye şampiyonası’na 325, Dünya Kupasına ise 102 sporcu olmak üzere toplam 427 sporcu katılım gösterdi.
 
 
 
 ılk gün yapılan şampiyonada Hatay takım halinde Türkiye şampiyonluğu’nu elde etti. şampiyona TRT Anadolu ve TRT Spor Televizyonlarından canlı olarak yayınlandı.
 
 
 
 Etkinlikte protokol üyeleri, 14 ülkeden ( Azerbeycan, Dağıstan, Nahçivan, Acara-Gürcistan, Bulgaristani Romanya, Sancak-Sırbistan, Kırım-Ukrayna, Başkurdistan, Tataristan-Rusya Federasyonu, özbekistan, Türkmenistan, Kırgızisyan, ıran ve Türkiye) gelen temsilcilere aba kıyafeti hediye edildi ve giydirildi. 
 
 
 
Etkinlikte ayrıca Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş’a Kırgizistan Kaftanı hediye edildi. 
 
 
 
Savaş hediye edilen kaftanı giyerek basın mensuplarına poz verdi. 
 
 
 
Pazar günü Antakya Atatürk Stadyumu’nda düzenlenen Antakya Belediyesi 3.Geleneksel Dünya Kupası etkinliklerini Hatay Valisi M.Celalettin Lekesiz, Hatay Milletvekilleri Hacı Bayram Türkoğlu, Orhan Karasayar, Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, Ak Parti ıl Başkanı ısmail Kimyeci, Vali Yardımcısı Mustafa Akdoğan, Güreş Ağası ışadamı Necmettin çalışkan, eski Hatay Milletvekili ızzettin Yılmaz, ıskenderun önceki dönem Belediye Başkanı Mete Aslan,  ıl Müftüsü Mustafa Sinanoğlu, şenköy Belediye Başkanı Mustafa Sayın, K.Dalyan Belediye Başkanı Fuat Altınel, Kuzeytepe Belediye Başkanı Necati Aydın, Ovakent Belediye Başkanı Abdulşükür Mert, Hassa Aktepe Belediye Başkanı Selahattin çolak, Antakya Belediyesi Aba Güreşi Dünya Kupası Yürütme Kurulu Başkanı Prof.Dr.ıbrahim öztek, Belediye Meclis üyeleri Hasan Hocamoğlu, Kasım Türkeş, Belediye Başkan Yardımcıları Halil ıbrahim Yelkaya, ızzet Kakil, Mehmet çaparali, Faik Selçuk Kızılkaya, Mehmet Bozkurt, yurt içi ve yurt dışından sporseverler katılım gösterdi.
 
 
 
Antakya Belediyesi 3.Geleneksel Dünya Kupası etkinlikleri Antakya Belediyesi Mehteran Takımı’nın Kortej Yürüyüşü ile başladı. 
 
 
 
Ardından tüm şehitler anısına saygı duruşu ve istiklal marşı hep bir ağızdan söylendi.
 
 
 
Daha sonra protokol konuşmalarına geçildi. Antakya Belediyesi Aba Güreşi Dünya Kupası Yürütme Kurulu Başkanı Prof.Dr.ıbrahim öztek şampiyona hahında izleyicilere detaylı bilgiler verirken başta Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş olmak üzere yöresel kültürümüz ve ata sporumuz Aba Güreşi’nin dünyaya tanıtılmasına emeği geçenlere teşekkür etti.
 
 
 
 Bu yılın Güreş Ağası ışadamı Necmettin çalışkan’nda etkinlikte yaptığı açıklamada her kademesinde bu anlamlı etkinliğe emeği geçenleri, katkısı olanları tebrik ettiğini, birlik ve beraberliğimize vesile olan yöre kültürümüz Aba Güreşi’ne bu yıl Güreş Ağası olarak iştirak etmekten ötürü duyduğu mnuniyeti dile getirdi.
 
 
 
 Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş ise yaptığı açıklamada “ Güzel Hatay’ımızın anavatana ilhakının 73.yıldönümünde Festival etkinlikleri kapsamında bu yıl 3.sünü düzenlediğimiz Uluslar arası Aba Güreşleri Dünya şampiyonası’na emeği geçen, katılım gösteren herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum.
 
 
 
 Aba Güreşi ata sporumuzdur. Milli bir değerimizdir. 
 
 
 
Bugün Orta Asya ve Kafkasya’da halen yapılmaktadır. Bu güreşlerin Olimpiyatların ilk kez düzenlendiği Hatayımızda düzenlemek, yurt içinden 12 ilin, Türkiye ile birlikte yurt dışından 15 ülkeden toplam 427 aba güreşi sporcularını ve beraberindeki antrenör ve idareci kafilesini Antakya’da ağırlamaktan duyduğumuz memnuniyeti belirtmek istiyorum. Amacımız Aba Güreşi geleneğinin yaşatılması, yetişen nesillere bu sevginin aşılanması, özendirilmesidir.
 
 
 
 Bu sayede ülkemiz güreşine fayda sağlayacağını düşünmekteyiz.
 
 
 
 Bu vesileyle bir kez daha Antakya Belediyesi 3.Geleneksel Uluslar arası Aba Güreşi Dünya Kupası etkinliklerine emeği geçenleri kutluyor, şampiyonayı onurlandıran tüm misafirlerimize teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.” dedi.
 
 
 
Ak Parti Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu ise etkinlikte yaptığı konuşmada, “ Ata sporumuza değer veren, şeref veren, 14 ülkeden buraya gelen değerli güreşçilerimize ve tüm katılımcılara teşekkür ediyor, saygularımı sunuyorum. 
 
 
 
Antakya Belediye Başkanımız Doç.Dr.Lütfü Savaş’a en kalbi duygularımı sunuyorum. çünkü ata sporumuz, böyle duyarlı yerel yöneticilerimiz sayesinde şaha kalkmıştır. Yöresel kültürümüz ve ata sporumuzun Uluslar arası boyuta taşınmış durumda olması memnuniyet vericidir.
 
 
 
 Emeği geçen herkesi tebrik ediyor, kutluyorum.” dedi. Etkinliğin sonunda protokol üyeleri dereceye giren güreş sporcularına madalya ve hediyelerini verdi, günün anısına hatıra fotoğrafı çekildi.
 
 
 
Antakya Belediyesi 3.Geleneksel Uluslararası Aba Güreşi Dünya Kupası’nda Başpehlivan Esat Demir oldu. 5 siklette güreşen ve birinciliği elde eden şampiyon sporcular ise şu şekilde oluştu;  60 kg.’da Muhammed Fatehi (ıran), 70 kg.’da şenol çalık (Türkiye), 80 kg.’da Mustafa Yusuf ıkouraım (ıran), 90 kg.’da Ali Arıkoğlu (Türkiye), 95 kg.’da Esat Demir (Türkiye)

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir