İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Adalet Kazanacak…

Kapatılan DTP’nin Genel Başkanı Ahmet Türk’ün Samsun’da saldırıya uğramasına, Barış ve Demokrasi Partisi Hatay ıl Eş Başkanı Adalet Holat sert tepki göstererek olayın faillerini kınadı.Yaptığı yazılı açıklamasında, Samsun’daki bir davayı izlemek üzere Samsun’a giden Ahmet Türk’e yapılan saldırının faşist zihniyetin ürünü olduğunu vurgulayan Adalet Holat tepkisini şöyle dile getirdi:
 
“Muş’un Bulanık ilçesinde geçen Aralık ayında, DTP’nin kapatılmasına yönelik protestolar sırasında JITEM elemanı Turan Bilen’in ateş açması sonucu Kemal Agcan  ile Necmi Oral’ın hayatını kaybetmesi ve 10 kişinin yaralanmasıyla ilgili dava “güvenlik” gerekçe edilerek Samsun Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunulmuştu.
 
Davaya katılmak üzere bugün Samsun’a gelen aralarında BDP Milletvekilleri Sırrı Sakık ve Nuri Yaman ile kapatılan DTP’nin eski milletvekilleri Ahmet Türk ile Aysel Tuğluk’un da bulunduğu heyete Samsun’daki demokrasi güçleri de katılarak ailelerle birlikte davanın birinci duruşmasını izlemişlerdir.
 
“Güvenlik gerekçesiyle” Samsun’a alınmış dava çıkışında yaptığı açıklamanın ardından aracına doğru yönelen Sayın Ahmet Türk’e faşist zihniyetli bir demokrasi düşmanı saldırmıştır.Sayın Ahmet Türk’e yapılan saldırı Kürt Halkına yapılmıştır; barışa, kardeşliğe, eşitliğe ve adalete yapılmıştır… Hrant Dink’e sıkılan kursunla Ahmet Türk’e atılan yumruk ayni zihniyetin ürünüdür.
Davayı Muş’tan Samsun’a alan devlet yetkilileri de bizzat bu saldırıya zemin hazırlamıştır. Güvenlik gerekçesiyle bir davayı başka bir ile alıp orada da  davaya katılanlara saldırılabilecek bir ortam düzenlemek başka ne anlama gelebilir?Sayın Ahmet Türk’e geçmiş olsun diyoruz, demokrasi güçlerini bu saldırı karşısında sessiz kalmamaya çağırıyoruz. Bu ülkeyi kafatasçı faşistlere bırakmayacağız.”
 
SıLAHLI-SOPALI SALDIRGANLAR MKü’YE NASIL GıRDı?
Adalet Holat, bu arada Mustafa Kemal üniversitesi’nde meydana gelen saldırı olayına da değinerek tepki gösterdi.ıki kişinin uğradığı saldırıyı kınayan Adalet Holat, önlem alınmaması halinde bu olayın arkasının geleceğine de dikkat çekti.
 
Adalet Holat, MKü’de iki öğrencinin saldırıya uğramasından dolayı da tepkisini şöyle ifade etti:“4 Nisan Perşembe günü saat 19.30’da Mustafa Kemal üniversitesi öğrencileri H.H. E ve U.T. G adlı öğrenciler evlerine giderken Eğitim Fakültesi önünde 15 kişilik bir grubun  zincirli ve sopalı saldırısına uğradı. Kanlar içinde kalan öğrenciler Antakya Devlet Hastanesi’ne kaldırılıp 10’ar gün iş göremez raporu aldıktan sonra U.T.G’nin hayati tehlikesi devam ettiğinden Araştırma Hastanesine kaldırılmış ve halen hastanede  gözlem altında tutulmaktadır. Saldırıyı yapanlara herhangi bir işlem yapılmadığından aynı kişiler 12.04.2010 pazartesi günü, M.K. üniversitesi Alahan kampüsüne silahlı ve sopalı bir şekilde elini kolunu sallaya sallaya girmiş ve öğrencilere saldırmıştır. üniversite Rektörlüğüne sormak gerekir:  Silahlı, sopalı saldırganlar nasıl oluyor da bu kadar kolay üniversiteye girebiliyorlar?”
 
 
önlem alınmaması halinde bu saldırıların arkasının geleceğini iddia eden Adalet Holat, bu saldırıları düzenleyenleri, planlayanları ve seyredip alkışlayanları nefretle kınadığını belirtirken,  adalet önünde hesap vermeleri için yetkilileri göreve davet ettiğini açıklamasında verirken,  barış, kardeşlik ve adaletin mutlaka kazanacağının da altını çizdi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir