İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ADD zaferi kutladı…

Atatürkçü Düşünce Derneği Hatay şubesi Başkanı Yrd.Doç.Dr Kezban KURAN 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla bir basın açıklaması yapmıştır.
 
Kuran’ın açıklaması şöyle:
 
“Yüce Atatürk’ün “Bağımsızlık ve özgürlük benim karakterimdir” sözü Ulusumuzun binlerce yıllık tarihini ve bağlı olduğu değerleri en özlü ve yalın biçimde anlatmaktadır.
 
“Tarih boyunca Türk Ulusu ordusuyla kenetlenerek bağımsızlık ve özgürlüğü için gerektiğinde canını vermekten kaçınmamıştır. şanlı tarihimizin en önemli kilometre taşlarından olan, 26 Ağustos 1922’deki Büyük Taarruz ve Başkomutan Meydan Savaşı sonucunda ulaşılan 30 Ağustos Zaferi tam bağımsız, ulusal egemenliğe dayanan, lâik ve demokratik yeni Türk Devleti’nin kurulmasının yolunu açmıştır.
 
Kazanılan Bağımsızlık Savaşı hem yurdumuzu parçalamak isteyenleri dize getirmiş, hem de bir çok ulusa bağımsızlıklarını kazanma konusunda yol göstermiştir. 30 Ağustos Zaferi, Sevr düşü peşinde koşanların emellerini hiçbir zaman gerçekleştiremeyeceklerini gösteren bir zaferdir. Atatürk, Büyük Taarruzun ve 30 Ağustos Zaferi’nin önemini, “Her safhasıyla düşünülmüş, hazırlanmış, idare edilmiş ve zaferle sonuçlandırılmış olan bu harekât Türk ordusunun, Türk subay ve komuta heyetinin yüksek kudret ve kahramanlığını tarihe bir kere daha geçiren muazzam bir eserdir. Bu eser, Türk milletinin hürriyet ve istiklâl düşüncesinin ölümsüz bir abidesidir. Bu eseri yaratan bir milletin evlâdı, bir ordunun Başkomutanı olduğumdan, mutluluk ve bahtiyarlığım sonsuzdur.” Sözleri ile dile getirmiştir.
 
Bağımsızlık Savaşı’nın kazanılmasını sağlayan en önemli etken kuşkusuz dil, din, etnik köken ayrımı olmaksızın tüm yurttaşlarımızın, Ulus olma bilinciyle bütünleşerek, yurdumuza sahip çıkmalarıdır. Bu gün bu bütünlüğün korunmasına dünden daha fazla gereksinim duymaktayız. 30 Ağustos Zafer Bayramının 87. yılında başta Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük önder Atatürk ve O’nun silâh arkadaşları olmak üzere, Bağımsızlık Savaşı’nın tüm kahramanlarını saygı ve gönül borcuyla anıyor, tüm halkımızın Zafer Bayramı’nı en içten duygularla kutluyoruz.” dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.