İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Afganistan’a Asker Çıkarılmamalı…

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Türkiye’nin terörle mücadele için Afganistan’a asker göndermemesi gerektiğini söyledi. Büyükanıt, “Oradan gelecek şehit haberleri Türk kamuoyuna açıklanamaz” dedi. Genelkurmay Başkanı Orgeneral ılker Başbuğ’un konuşmasını değerlendirmekten kaçınan Büyükanıt, bunun doğru olmayacağını dile getirdi.
 
 
Yaşar Büyükanıt, Beykent üniversitesi Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin düzenlediği “ülkeler önümüzdeki Yüzyıl Kendini Nasıl Savunacak?” konulu konferansa katılarak bir konuşma yaptı. Konuşmasının ardından Büyükanıt basın mensuplarının sorularıyla karşılaştı. ılker Başbuğ’un Harp Akademileri Komutanlığı’nda yaptığı konuşmada dile getirdiği “Türkiyelilik” ile ilgili dikkat çeken ve açılım olarak değerlendirilen açıklamaları Büyükanıt’a hatırlatıldı. Bu konuda konuşmak istemeyen Büyükanıt, ısrarlı sorulara rağmen, “Ben emekli bir askerim. şu an görevde bulunan Genelkurmay Başkanımız’ın açıklamalarını yorumlamak bana düşmez, doğru olmaz.” diyerek yorum getirmekten çekindi.
 
 
Konferansta yaptığı konuşmadaki sözleri hatırlatan bir basın mensubu, “Türkiye’nin Afganistan’a terörle mücadele için asker göndermesinin yanlış olacağını söylediniz. Peki ABD Başkanı Obama Türkiye ziyaretinde böyle bir şey talep etmiş olabilir mi?” şeklindeki soruya ise şu yanıtı verdi: “Türkiye’nin Afganistan’da zaten askeri bulunuyor. Ancak terörle mücadele için asker gönderildiğinde oradan gelecek şehit haberlerini Türk kamuoyuna açıklanamaz. Genelde ABD Başkanları geldiklerinde böyle taleplerde bulunurlar. Bulunmuş diyemem ama olabilir.”
 
CıHAN

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir