İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ağaç Kesip Okul Yapıyoruz!…

Antakya’da kutlanmakta olan Orman Haftası’nda bazı sivil toplum örgütleri ağaç dikerken Sümerler Mahallesi’nde1988 yılında hayırsever işadamı tarafından yaptırılan M. Fehmi çankaya ılköğretim Okulu bahçesinde bulunan 22 yıllık ağaçlar kesilerek yerine Vilayetler Birliği tarafından Anaokulu inşa edilecek.
 
çalışmaların gece yapıldığını ve kimseye haber verilmediğini söyleyen Sümerler Mahallesi Muhtarı Mehmet Keskin, “Anaokulu yapmak için ilköğretim okulumuzun bahçesinde bulunan kocaman ağaçlar gece kesilerek temel kazınmış ve beton dökülmüş. Burada teneffüslerde çocuklarımızın gölgesinde dinlendikleri 22 yıllık güzelim ağaçlar kesilmiştir. Bize sorulsaydı, biz kendilerine okul yeri temin eder veya okulun başka bir yerinde yer gösterirdik. Kutlamakta olduğumuz orman haftasında bazı sivil toplum örgütleri ağaç dikerken Milli Eğitim Müdürlüğü devletin kurumunun bahçesindeki ağaçları kesmiştir. Buraya anaokulu yapılmasına kesinlikle karşıyız. Keşke güzelim ağaçları kesmeden önce bize sorsalardı. kendilerine okul yeri için arsa temin ederdik.” eleştirisinde bulundu.
 
Okul Aile birliği Başkanı Nihal çiçek ve yönetim kurulu üyeleri Milli Eğitim Müdürlüğü’ne giderek ağaçların kesilmesini ve anaokulu yapılmasını protesto ederek karşı çıktılar. Milli Eğitim Müdürlüğünde Müdür yardımcısı Halil Sanlı ve şube Müdürü Mustafa öztürk ile görüşen okul aile birliği yöneticileri çalışmaların durdurulmasını istediler. şube Müdürü Mustafa öztürk, Anaokulunun Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılmadığını Vilayetler Birliği tarafından yapıldığını belirterek, “Buraya yeni bir keşif çıkarıp müsait yer tespitine çalışacağız” açıklamasında bulundu.
 
M. Fehmi çankaya ılköğretim Okulu okul aile birliği başkanı Nihal çiçek, “Bu okul hayırsever tarafından inşa edildiğinde bizler bu okulda okuduk ve bu ağaçları biz diktik. şimdi bizden habersiz bu güzelim ağaçlar kesilerek yerine anaokulu yapılacak. Bizim çocuklarımızın oyun alanı kalmadı. Okul bahçesinin tam ortasına okul yapılır mı?” sorusunu yöneltti. Okulda okuyan öğrenciler ise okul bahçesinde sloganlar atarak, “Okul bahçemize okul istemiyoruz. Biz burada oynuyoruz.” diyerek yetkilileri protesto ettiler.
 
 
OKUL BAHçESıNDEKı AğAçLAR KESıLDı
öylesine garip bir ülkede yaşıyoruz ki, insan bazen yapılanlara akıl erdiremiyor. “Orman haftasında” Ağaç dikme törenlerini yapıldığı günlerde bir eğitim yuvası bahçesindeki 25-30 yıllık ağaçlar kesildi dense herhalde buna kimse inanmazdı Ama böylesi bir akıl almaz olay ilimizde ve Antakya’da yaşandı Sümerler’deki M. Fehmi çankaya ilköğretim okulu bahçesindeki 30 yıllık ağaçlar kesildi ve okul bahçesinin orta yerine ana sınıfı yapmak üzere de büyükçe çukurlar açıldı, hatta su basmanı bile döküldü. Evet inanılmaz insanın aklını almayan bu olumsuzluklar Antakya’da yaşanırken çalışmaların ağaç kesilmesi ve çukur açılması ile beton dökme işleminin gece saatlerinde yapılması da ayrıca dikkati çekti. ışte bu akıl almaz uygulamalar üzerine Sümerler M. Fehmi çankaya ilköğretim okulunun duyarlı bayan velileri toplu halde önce okul bahçesinde sonra Milli Eğitim önünde eylem yaptı, gelişmeyi protesto etti, ilgili yöneticilerle görüştü. Bayan veliler dün öğle saatlerinde yeniden okul bahçesine dönerek olayı protesto ettiklerini, orman haftasında ağaç kesme eylemini tasvip edemeyecekleri gibi çocukların oyun alanının tam ortasında ana sınıfı yaptırarak oyun bahçesini yok etme her yeri betonlaştırma anlayışını da kabul edemeyeceklerini belirterek inşaatın durdurulmasını istedi. Gelişme üzerine Milli Eğitimi yöneticileri okula geldi, bayan velilerle görüştü ve sonuçta ana okulu yapmak üzere yeni bir yer arayışına geçilmesi noktasında anlaşmaya varıldı.
 
Sümerler M. Fehmi çankaya ilköğretim okulu bahçesinde ana okulu yapmak üzere ağaç kesilmesi olayının yankıları sürerken veliler ve eğitimciler bu olaya akıl erdiremiyor. Okul bahçesinde hem de orman haftasında çocuklara “Ağaç sevgisi” dersleri verilirken öğrencilerin önünde ağaç kesmenin ya da kesilmesine ortam yaratmanın mantığı anlaşılamıyor.
 
 
OKULUMUZUN BAHçESıNı GERı ıSTıYORUZ…M. Fehmi çankaya ılköğretim okulu okul aile birliği başkanı Nidal çiçek okullarındaki ağaç kesimi ile ilgili bir yazılı bir açıklama yaparak “Ağaçlarımızı ve Okulumuzun bahçesini geri istiyoruz” dedi.
 
Okul aile birliği başkanı Nidal çiçek yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi: “31 Mart günü sabah saatlerinde okula gelen öğrencilerimiz okul bahçesindeki ağaçların kesildiği görülmüştür. Bizler ağaçların kesilme nedenini öğrenmeye çalışırken 1 Nisan sabahı okulun bahçesinde çukur açıldığını ve temel atıldığını gördük.  ülkemizde ilk defa ışık hızında işlem yapılarak gece karanlığında yangından mal kaçırırcasına böylesi bir işlemin yapılması düşündürücüdür. Okulumuzun bahçesine Anaokulu yapılacağını sonradan öğrendiğimizde ne yapacağımızı bilemedik. çünkü okulumuzun bahçesi büyük olmadığı halde daha da daraltılarak çocuklarımızın oyun alanı yok edilmektedir. Diğer yandan gittikçe betonlaşan çevremizde göz bebeğimiz gibi bakarak büyüttüğümüz birkaç ağaç kesilerek nefesimiz kesilmiştir.Evet eğitimin önemsenmesi, anaokulu açılması önemlidir. Bizim okul açılmasına karşı çıkmak gibi bir eylemimiz söz konusu değildir. Yapılan eylem kaş yapmak isterken göz çıkarmadır. özünde küçük olan bahçe daha da daraltılarak çocukların oyun alanının yok edilmesi, ağaçların kesilmesini kabul etmemiz mümkün değildir. Mahallemizde birçok boş alan mevcuttur. Anaokulu daha güzel ve daha geniş alanlara yapılabilir.
 
Biz öğrenci velileri olarak Okul Aile Birliği olarak çocuklarımıza daha geniş oyun alanları yaratmak yerine var olan alanları küçülten, ağaçlarımızı keserek nefesimizi kesen zihniyeti onaylamıyoruz. ıl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Valiliğin bu soruna el atarak inşaatı derhal durdurmasını ve anaokulu için daha uygun bir yer bulmasını talep ediyoruz.”
 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir