İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Akdeniz’den Rusya’ya sebze ihracatı…

Akdeniz Yaş Meyve Sebze ıhracatçıları Birliği Başkanı Ali Kavak, bu yılın 7 aylık döneminde yaş meyve-sebze sektörünün Rusya’ya yaptığı ihracatın 328 milyon dolara ulaştığını belirterek, ”Sektörün Rusya’ya her geçen gün ihracatı artıyor. Uzun vade de Rusya ile ticaretimizi ruble ile yaptığımız takdirde ihracat hacmimizin çok daha hızlı artacağı kanısındayız” dedi.
 
 Kavak, yaptığı açıklamada, Rus hükümeti ile Türk hükümeti arasında, tarım alanında uzun vade de sağlam bir altyapıyı oluşturmak amacıyla çok önemli bir işbirliğine gidildiğini belirterek, bu kapsamda karşılıklı mutabakata varıldığını söyledi. Bu süreçte Türk tarımının özellikle pestisit kalıntısı konusunda dünya standartlarının üzerine çıktığını belirten Kavak, bu gelişmede ihracatçı birlikleri olarak, üreticiyi, ihracatçıyı bilinçlendirmek amacıyla bir dizi seminerler yaptıklarını ifade etti. Ayrıca, zirai ilaç sorununun üretim üretim anında çözülmesi için doğru ilacın, doğru zamanda, doğru dozda kullanımı konusunda kitap, broşür ve afiş bastırarak yöredeki üreticilere ve ihracatçılara dağıttıklarını vurgulayan Kavak, bu yöndeki çalışmalara devam ettiklerini bildirdi.
 
BU YIL ıHRACATIMIZ 328 MıLYON DOLARA ULAşTI…
 
Kavak, geçen yıl Türkiye’den Rusya’ya yapılan toplam yaş sebze-meyve ihracatının 633 milyon dolar olduğunu belirterek, şöyle konuştu: ”Bu yılın 7 aylık döneminde Rusya’ya yaptığımız yaş sebze-meyve ihracatımız 328 milyon dolara ulaştı. Sektörün Rusya gümrüklerinde sorunu bulunmamaktadır. Ancak, Rusya’ya yapılan yaş meyve-sebze ihracatında uygulanan ihracat muayene analiz işlemleri ihracatçıların üstünde çok önemli bir maliyet oluşturuyor. Dünya standartlarını yakalayan yaş meyve-sebze ihracatımızda bu zorunluluğun kaldırılması kısa vadede sektörü olumlu yansıyacaktır. Sektör olarak her şeye rağmen Rusya’ya her geçen gün ihracatımızın arttığını görmekteyiz. Hatta uzun vade de Rusya ile ticaretimizi ruble ile yaptığımız takdirde ihracat hacmimizin çok daha hızlı artacağı kanısındayım.”
 
AZıMLE çALIşIYORUZ…

 Kavak, Akdeniz ıhracatçı Birlikleri olarak mevcut ihracat potansiyelini artırmak için her geçen gün daha da büyük bir azimle çalışmalarına devam ettiklerini ifade ederek, ‘Unutulmamalıdır ki, bugün ihracatta işal girdi kullanmayan cari işlemler açığına net olumlu etkide bulunan tek sektör yaş meyve-sebze sektörüdür” diye konuştu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir