İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

AKOM Çalışmalarına Devam Ediyor…

Olası doğal afetlere karşı mücadele amacıyla Antakya Belediyesi Destek Hizmetleri bünyesinde kurulan Antakya-AKOM(Antakya-Afet Koordinasyon Merkezi) Birimi eğitim faaliyetlerini sürdürüyor. Bu kapsamda Antakya Belediyesi AKOM yetkilisi Mehmet Elmas, Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde düzenlenen eğitim faaliyetlerine katılım gösteriyor.
 
Son olarak Türkiye Dağcılık Federasyonunun 2010 yılı faaliyet programında yer alan Bölgeler, kulüpler Kış Temel Eğitimi 23-29 Ocak 2010 tarihleri arasında Trabzon Zigana Dağında yapıldı. Dağcılık Federasyonu Eğitim Talimatına göre Yaz Temel, Yaz Gelişim, ıleri Kaya ve Yaz Arama Kurtarma Eğitimlerine katılan ve kurs sonrası yapılan teorik ve pratik sınavlardan başarılı olan sporcuların katıldığı kursa 33 ilden 130 sporcu, 14 antrenör ve göreli katılımı ile gerçekleşti. Bölgemizi, Antakya Belediyesi adına Mehmet Elmas, Gençlik ıl Spor Müdürlüğü adına Bülent Ködürgü, Antakya Güney Gençlik Spor Kulübü ve Mustafa Kemal üniversitesi adına Cihan Parlar, Ege Spor Kulübü adına Dr. Ersan Semerci temsil etmiştir. Ayrıca çeşitli illerden Hava kuvvetleri Komutanlığı, Sivil Savunma ve UMKE’de eğitimlere katıldı. Eğitim için 23 Ocak 2010 tarihinde Trabzon Gençlik ve Spor il Müdürlüğünde toplanılmış, saat 11.00’da Atatürk Anıtında törenden sonra aynı gün araçlarla Trabzon ve Gümüşhane ıl Sınırları içerisinde yer alan Zigana Dağında çadırlar kurularak başlandı. Eğitim -30 dereceyi bulan zorlu doğa koşularında yapıldı.
 
 
25 Ocak 2009  tarihinde Zigana Dağının 2100 metre yüksekliğinden çığ düşmesi sonucu şehit düşen  10 dağcı için yapılan Zigana çığ şehitleri Anıtı Devlet Bakanı Sayın Faruk Nafiz özak, Torul Köylere Hizmet Götürme Birliği, Gümüşhane ıl özel ıdaresi, Zigana Turizm Birliği, Trabzon Orman Bölge Müdürlüğü, Gümüşhane Kültür ve Turizm il Müdürlüğü, Tedaş Gümüşhane il Müdürlüğü destekleri ve Bölge millet vekillerinin Katılımı ile açıldı.Türkiye dağcılık federasyonu Türkiye’nin önde gelen Fizikçilerinin bulunduğu ve Isparta’nın Keçiborlu ilçesine bağlı çukurca bölgesi yakınlarında düşen Atlas Jet uçağından,  Kahramanmaraş’tan Yozgat’a doğru gitmekte iken düşen Muhsin Yazıcı helikopter enkazına ulaşılmasına, Erzurum’dan Rize’ye giderken üniversite öğrencilerini taşıyan midibüsün, Ovit Dağı’nda çığ düşmesi sonucu mahsur kalması ve aracının yerinin tespit edilip içindeki insanların güvenli bir şekilde kurtarılarak sağlık ekiplerine teslim edilmesine kadar bir çok faaliyette başarılı bir şekilde üstüne düşeni görevleri yerine getirdiler.
 
 
Antakya Belediyesi adına eğitim faaliyetlerine katılım gösteren Mehmet Elmas konuyla ilgili yaptığı açıklamada; Dağcılık Kış Temel Eğitiminde Kamp Yeri Seçimi, Kamp Malzemeleri, Giysiler, Teknik Malzemeler, Yürüyüş Teknikleri, Beslenme, ılk Yardım ve Kurtarma, Hava Bilgisi, Yön Bulma, çığ Bilgisi, çevresel ve Doğa Koruma Bilgisi (Ekoloji) dallarında yoğun eğitim faaliyetlerinde bulunduklarını, amaçlarının kentimizde olası doğal afetlere karşı diğer birimlerle işbirliği içinde koordinasyonun sağlanması olduğunu belirtti. Elmas, 20-26 şubat 2010 tarihlerinde Türkiye Dağcılık Federasyonu’nca Kayseri’de düzenlenecek olan Kış Gelişim Eğitimi’ne de katılım göstereceklerini ifade ederken, kendilerine her konuda desteklerini esirgemeyen Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş’a ve Belediye Başkan Yardımcısı Faik Selçuk Kızılkaya’ya teşekkür ettiklerini belirtti

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir