İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

AKP & CHP ıttifakı…

Hatay ıl Genel Meclisi dün ilk oturumunu en yaşlı üye ömer Yunus başkanlığında gerçekleştirdi. AK Parti ve CHP’nin ittifakı sonucunda ıl Genel Meclis Başkanlığına Mehmet Gülen, seçildi. 29 Mart da yapılan yerel seçimler sonrasında AK Parti 26, CHP 14, MHP 12 ve DP 1 ıl Genel Meclisi üyesi çıkartmıştı.
 
ıl Genel Meclisi ilk toplantısı yerel seçimlerden tam 43 gün sonra ıl özel ıdare Müdürlüğü salonunda gerçekleştirirken, meclis başkanlığı ve diğer organ seçimlerinde AK Parti-CHP’nin birlikte hareket etmesi dikkat çekti.
 
ıL GENEL MECLıS BAşKANLIğINA GüLEN SEçıLDı
 
Meclisin en yaşlısı ömer Yunus başkanlığında, yapılan ilk oturumda meclis başkanlığı gizli oyla yapıldı. Meclis Başkanlığına AK Parti Mehmet Gülen’i, MHP’de ömer Yunus’u aday gösterdi. CHP’nin aday göstermediği meclis başkanlığına CHP’li üyelerin de oylarını alan AK Partili Mehmet Gülen, 40 oyla meclis başkanı seçilirken, MHP’nin adayı ömer Yunus 12 oy aldı.
 
 BAşKANVEKıLLığıNE CHP’Lı NURLU SEçıLDı
 
Başkan seçimlerinden sonra geçilen 1. Başkanvekili seçimlerinde ise yine AK Parti, CHP ittifakı ortaya çıktı. Başkanvekilliğine CHP Hikmet Nurlu’yu gösterirken, AK Parti ve MHP aday göstermedi. Yapılan gizli oylama sonucunda Hikmet Nurlu aldığı 40 oyla 1. başkanvekili seçilirken, 12 üyeye sahip olan MHP grubunun tamamı boş oy kullandı. Meclisin yapılan gizli oylama sonucu 2. Başkanvekili de Ak Partili meclis üyesi Necdet Kurmuş oldu. Kurmuş 40 oy alırken, MHP grubu yine boş oy kullandı. Başkanvekillerinin seçimlerinden sonra geçilen başkan katipliklerinde de AK Parti-CHP ittifakı devam etti. Katipliklere Ak Parti ıskenderun Meclis üyesi Filiz özçörekçi ve CHP meclis üyesi Kamil Atay aldıkları 40 oyla katipliklere seçilirken, MHP grubu katiplik seçimlerinde de boş oy kullandı. Katip vekilliklerine de Ak Partili üye Mustafa Yıldız, CHP’li üye Sezgin Gümüş seçildi.
 
ENCüMEN üYELığı DE AKP-CHP ARASINDA PAYLAşILDI
 
Hatay ıl Genel Meclisinin ilk oturumunda gerçekleşen encümen seçimlerinde de AK Parti ile CHP ittifakı devam etti. MHP grubunun yine aday göstermediği il encümenliğine yapılan gizli oylama sonucu AK Parti’den Mehmet Sözer, Emin Dönmez seçilirken, CHP’den Mehmet öztürk, Faruk Nesil ile DP’nin tek meclis üyesi Harun Doksöz aldıkları 40 oyla seçildiler. MHP grubu encümen seçimlerinde de boş oy kullandı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir