İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

AKP’ye ihtar verme zamanı…

KEY ödemeleri konusunda yazılı açıklamada bulunan Türkiye Kamu-Sen Hatay ıl Temsilcisi Recep Tuncay, artık AKP’ye ihtar verme zamanının geldiğini ifade etti.
“Türkiye Kamu-Sen olarak yıllardır Konut Edindirme Yardımı hesabında biriken paraların hak sahiplerine ödenmesi için mücadele ettik. Nihayet 2006 yılı toplu görüşmelerinde konu karara bağlandı ve olumsuz ekonomik şartlar altında yaşamak zorunda bırakılan hak sahibi vatandaşlarımızın sıkıntılarını bir nebze olsun gidermek için bir umut ışığı doğdu” diyen Türkiye Kamu-Sen Hatay ıl Temsilcisi Recep Tuncay, “Türkiye Kamu-Sen, KEY ödemeleri başlamadan önce hak sahiplerini temsil eden sivil toplum örgütleriyle ortak çalışma yapılması gerektiğini defalarca dile getirdi. Yetkililerle yaptığımız görüşmelerde hak sahiplerinin ve ödenecek tutarın tespitinin son derece sıkıntılı bir süreç olduğunu, bu nedenle mutlak surette Hükümetin belirleyeceği bir koordinatör kurum eşliğinde, tarafların katılımı ile ortak çalışmalar yürütülmesi gerektiğini belirttik. Ancak Hükümetin, vatandaşlara hakkı olan parayı öderken bile siyasi kaygılar gözetmesi nedeniyle girişimlerimiz karşılıksız kaldı. Hemen her konuda olduğu gibi KEY konusunda da kapalı kapılar ardında yapılan hesaplamalar, “ben yaptım oldu” mantığı içinde hareket edilmesi sonucunda ortaya çıkan mağduriyet artık dayanılmaz bir hal aldı” dedi.

Türkiye Kamu-Sen Hatay ıl Temsilcisi Recep Tuncay, “Konut Edindirme Yardımı olarak adına yatırılan parayı kullanmayan toplam 8,5 milyon hak sahibi bulunmaktadır” diyerek açıklamasını şöyle sürdürdü; “Ancak tasfiye sırasında yaşanan aksaklıklar, belirsizlikler, ihmal ve karmaşa nedeniyle bugüne kadar yaklaşık 5 milyon 500 bin hak sahibine ödeme yapıldı. Geride kalan 3 milyon hak sahibi ise kayıtları bulunamadığı gerekçesiyle mağdur edildi. KEY ödemelerinden faydalananlar, yatırılan paranın bugünkü değerini dahi alamadılar. Tam 1,5 milyon hak sahibi eksik ödeme aldığı için mahkemelere başvurdu.
 KEY hesabında bugünkü reel değeriyle 3.786 TL anapara biriken hak sahiplerine en fazla 1.400 TL ödeme yapıldı.

 1999 yılında yaşanan deprem bölgesinde çalışanların kayıtlarına hiç ulaşılamadığı ifade edildi.
 Belediyelerin çalışanları adına yatırmak zorunda olduğu KEY paralarını kendilerinin kullandığı ortaya çıktı.
 şimdi ise KEY ödemelerinden hiç faydalanamayanlar ile eksik ödeme yapılan hak sahipleri sorunlarını anlatacak yetkili merci bulamıyorlar.

 4,5 milyon mağdur, oradan oraya savrularak bir muhatap arıyorlar.
 Mahkemeler dolup taşıyor.
 Hükümet KEY ödemelerine sahip çıkmıyor. Hesaplamaların nasıl yapıldığı, hak sahiplerinin nasıl ve kimler tarafından belirlendiği bilinmiyor.
 KEY hesaplarının tasfiyesi konusu sahipsiz çocuk gibi ortada kalmış durumda. AKP Hükümeti olup biteni izlemekle yetiniyor.

Milyonlarca vatandaşın mağdur edildiği, haklarının gasp edildiği ortamda, yetkililerin bu sessizliği ve konuya sahip çıkmayışı ayrı bir sorun oluşturuyor. Siyasi irade her işte olduğu gibi KEY Hesaplarının tasfiyesini de eline yüzüne bulaştırmıştır.
 Milyonlarca hak sahibinin hakları gasp edilmiştir. Durum öyle içinden çıkılamaz bir hal almıştır ki, eksik de olsa parasının bir bölümünü kurtarabilen kendisini şanslı saymaktadır. ışin acı tarafı, mağdur olan hak sahipleri, dertlerini anlatacak bir kapı aramaktadırlar. Hükümet nezdinde, kamuda hiç kimse ya da kurum sorunun muhatabı olmamaktadır.
 Vatandaşlarımız ortada kalmış, mahkemeye başvuran hak sahiplerinin sonuç alması neredeyse imkânsız hale gelmiştir.
 8,5 milyon hak sahibi, anasının ak sütü gibi helal olan parasını tam olarak alabilmek için sorunun çözülmesini beklemektedir.

 
 Başta siyasi irade olmak üzere, hiç kimsenin milyonlarca dar ve sabit gelirli vatandaşımızın hakkını gasp etme lüksü yoktur.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.