İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Aleviler Cumhuriyetin teminatıdır…

Ehli- Beyt Kültür ve Dayanışma Vakfı (EHDAV)’ın düzenlemiş olduğu “Hz Ali Gadir Hum bayramı ve kardeşlik” konferansı yoğun ilgi gördü.
 
Antakya Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleşen konferansa CHP Hatay Milletvekilleri Gökhan Durgun, Aziz Yazar, BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, ıskenderun Belediye Başkanı Yusuf Civelek, ıl Milli Eğitim Müdürü Cafer Tulmaç, dernek başkanları, bazı siyasi parti temsilcileri ile sendika başkanları, 3 semavi din temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.Saygı duruşu ve ıstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan konferans öncesi Kemal Akar hoca tarafından Kur’an-ı Kerim tilaveti okundu.
 
Konferansa konuk olan BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, Hazreti Ali’nin günah bilmeyen tek Müslüman olduğuna dikkat çekti.
 
YERAL: BUGüN ıLAHı EMıRLE PEYGAMBERıMıZ TARAFINDAN HZ. ALı’YE, ıMAMET, VELAYET, HıLAFET VE VESAYETıN VERıLDığı EN BüYüK BAYRAM GüNüDüR
 
Konferansta açılış konuşması yapan Ehli- Beyt Kültür ve Dayanışma Vakfı (EHDAV) Başkanı Ali Yeral, “Bugün Kuran-ı Kerim’in maide suresinin 3. ayeti gereğince dinimizin kemale erdiği, nimetimizin tamamlandığı ve din olarak bize ıslam’ın seçilip beğenildiği” gün olduğunu söyledi. Bugünün Rasul-ü Sekaleyn, Cedd-i Hasaneyn ve ımam-ı Kıbleteyn Cenab-ı Muhammed Mustafa (S.A.A)’in Mekke ile Medine arasındaki Gadir-i Hum denilen yeşil ve sulak bir vadide Veda Haccı döşünde, 130 bin civarındaki Müslüman’a, iki büyük ve ağır emanet olan Kuran-ı Kerimle Ehli Beyt’ini vasiyet ettiği gün olduğunu ifa eden Başkan Yeral, ”Bugün o mahşeri kalabalıkla daha sonra kıyamete kadar gelecek olan bütün ümmetine; “Ben kimin mevlası isem, Ali de onun mevlasıdır. Allah’ın Ali’nin dostuna dost, düşmanına düşman ol, Ona yardım edene yardım et, Onu yalnız bırakanı yalnız bırak ve hakkı daima Ali’yle beraber kıl!” diye haykırdığı gündür! Bugün Ehli Beyt düşmanları Emevilerin tarih boyunca korkuyla, baskıyla, asıp kesmekle unutturamadığı ve biiznillah Sahib-i zaman ımam-ı Mehdi’nin zuhruna kadar, hiçbir zaman da silip unutturamayacağı gündür. Bugün ilahi emirle Peygamberimiz tarafından Hz. Ali’ye, imamet, velayet, hilafet ve vesayetin verildiği en büyük bayram günüdür. Yani bugün , şah-ı Velayet ve Pir-i ımamet Emirulmüminin Hz. Ali efendimize itaat, velayet ve biat tazeleme günüdür!. Evet, işte bu kadar büyük ve kutsal bir gün olan ğadir Hum Bayramı ve bereket ve rahmetini hala solduğumuz mübarek Kurban Bayramı hepimize mutlu olsun.” dedi.
 
FüZE KALKANI PROJESıNE KARşI çIKIYORUZ
 
Ehli- Beyt Kültür ve Dayanışma Vakfı (EHDAV) Başkanı Ali Yeral, ülke sınırları içerisine kurulmasına izin verilen füze kalkanı projesine karşı çıktıklarını söyledi. NATO kuvvetlerini Türkiye’ye balistik füze kalkanı yerleştirmekle suçlayan Yeral, Amerika ve NATO’nun düşman olarak saydıkları; ancak Türkiye’nin kardeş ve komşu ülkeleri olan Suriye ve ıran’a karşı bu füze kalkanlarını kullanmalarından korktuklarını aktardı.
 
Yeral, “Türkiye şeytanın bacağını kırıp tarihte ilk defa komşularıyla bu kadar sağlam ve samimi ilişkiler kurarken, yapılmak istenen bu tehlikeli balistik füze kalkanları sayesinde komşularımızla aramız otomatikman bozulacak ve kardeşlerimizle bizi karşı karşıya getirecektir.” dedi.
 
Devlet yetkililerinden bu yanlış projeden ivedilikle vazgeçmelerini isteyen Yeral, “Hiç kimsenin hatırı için tarih boyunca aynı kaderi, dini ve coğrafyayı paylaştığımız komşu kardeşlerimizin gücendirilmemesi gerekmektedir.” ifadelerini kullandı.
 
KURAN-I KERıM’ıN YAKILMASI OLAYINI şıDDETLE KINIYORUZ
Amerika’da bazı sözde papazlar tarafından Kuran-ı Kerim’in yakılması olayını da şiddetle kınayan Yeral, “Ateşle oyundur, bu ahmaklıktır. Biz Yüce Allah’ın indirdiği diğer kutsal kitaplar olan Tevrat’la ıncil’i kütüphanelerimizin başköşesine koyarken Kur’an’ımızı yakmaya çalışan o necis eller inşallah Ebu Leheb’in elleri gibi cehennem ateşinin en derin yerinde odun olarak yanacaktır.” dedi.
 
TEK TARAFTARLI DıN DERSıNıN KALDIRILMASINI ıSTıYORUZYeral, özelikle Alevi camiası olarak okullarda Din ve Ahlâk Bilgisi dersinin kaldırılmasını değil tek taraflı din dersinin kaldırılmasını istediklerini söyledi. EHDAV Başkanı Yeral, ayrıca, artık ‘Alevilerin öze Dönüş Hareketi’ kapsamında cenazelerde Alevi-Caferi mezhebine göre 4 tekbir değil 5 tekbir alacaklarını söyledi.
 
Yeral, “Alevi bir köyde Alevi bir imam Alevi cenazesini korkudan dolayı Sünni mezhebe göre eller bağlı ve 4 tekbir ile değil inandığı Alevi-Caferi mezhebine göre eller açık ve 5 tekbirle kaldıracaktır.” dedi.
 
DURGUN: GADIR HUM GüNü’NüN RESMı TATıL OLMASI ıçıN KANUN TASARISINI MECLıSE SUNACAğIM
Konferansa katılan CHP Hatay Milletvekili Gökhan Durgun da, “Aleviler Cumhuriyetin teminatıdır.” dedi. Konuşmasında Gadir Hum Günü’nün resmi tatil olarak ilan edilmesi için TBMM çatısı altında kanun tasarısı hazırlama sözü veren Durgun, “Hazırlayacağımız kanun tasarısının altına tüm CHP’li milletvekillerinin imzası olacaktır.” dedi.
 
Genellikle türbe kültürünün yaygın olduğu Hatay’da Cemevi yapılabilmesi için arsa tahsisi yapıldı. CHP’li ıskenderun Belediye Başkanı Yusuf Civelek Alevi Kültürü Araştırma Derneği ve Hacı Bektaşi Vakfı’na 2,5 dönümlük arsa bağışladı. CHP Hatay Milletvekili Gökhan Durgun tarafından konferansta verilen bu haber Hataylı Alevi vatandaşlardan büyük alkış aldı.
 
öZGüNDüZ: ANTAKYA’YA HER GüZELLıK YAKIşIYOR
ıstanbul Halkalı Caferi Lideri Selahattin özgündüz de konuşmasında, Gadir Hum bayramının kutlanmasının Hatay’dan tüm yurda ve dünya yayılmasından mutlu olduklarını söyledi.Antakya’ya her güzelliğinin yakıştığını belirten özgündüz, “ğadir Hum bayramı sevgi, kardeşlik, refah ve yiğitlik bayramıdır.” dedi.
 
BAş: HZ. ALı, GüNAH BıLMEYEN TEK MüSLüMANDIRKonferansta Alican Görel’in okuduğu Alevi kasidelerinin ardından söz alan BTP Genel Başkanı Haydar Baş da, Hz. Ali’nin dünya hayatında günah dahi bilmeyen tek Müslüman olduğunu söyledi. Baş, “Bütün cihatların tek adamının Hz. Ali, ıslam’ın Kılıcının Hz. Ali olduğunu, Allah sevgisinin Hz. Ali’nin kılıcının üzerine bina edildiğini ve Hz. Ali’nin Allah tarafından tayin edilen imam olduğunu kaydetti.
 
Baş, ğadir Hum ve Hz. Muhammed (s.a.v)’in Veda Hutbesi hakkında da bilgiler verdi. Konferans okunan kasidelerin ardından son buldu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir