İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Almanya, PKK’yı Yargılıyor…

Terör örgütü PKK’nın eski Almanya sorumlusu Hüseyin A.’nın yargılanmasına Düsseldorf Eyalet Yüksek Mahkemesi’nde başlandı. Savcılık tarafından hazırlanan 66 sayfalık iddianamede, “çolak” kod adlı 48 yaşındaki Hüseyin A.’nın “örgütün Almanya elebaşısı olduğu, Kürt kökenli kişilerden şantaj ve baskı yoluyla terör örgütüne propaganda faaliyetleri için 450 bin Euro para topladığı ve örgütte yer almaktan vazgeçen kişilere tehditlerde bulunduğu” ile ilgili bilgiler yer aldı.
 
Alman devlet kanalı ARD’ye bağlı “Tagesschau” haber sitesinde yayınlanan bir haberde de davaya bakan savcının terör örgütü PKK’nın “devlet içinde devlet yapısına sahip bir örgüt olduğu ve elebaşı statüsündeki kişilerin örgüt yapısı içinde kendilerine kendi ceza kanunlarını uygulama hakkı verdiklerini” söylediği kaydedildi.
 
Almanya Anayasayı Koruma Teşkilatı raporlarında da PKK’nın illegal yöntemlerle kişi ve esnaflardan bağış adı altında milyonlarca Euro’luk haraç topladıkları yer alırken, Hüseyin A. hakkındaki iddianamede en dikkat çeken nokta ise, PKK’dan ayrılan birçok kişinin terör örgütü elebaşısı olan Hüseyin A. aleyhinde tanıklık etmeleri oldu.
 
Terör örgütü şefinin yargılandığı mahkemede geniş güvenlik tedbirleri dikkat çekerken, resmi belgelerde Haziran 2007 ila Nisan 2008 tarihleri arasında örgütün Almanya başkanlığını yapan Hüseyin A.’nın bunun yanı sıra ise Avrupa’daki organizasyonlarda da aktif bir şekilde yer aldığı hatırlatıldı. Hüseyin A.’nın “cana kasıt ve kişisel özgürlükleri kısıtlamaya teşebbüs” suçlarından da yargılanacağı hatırlatılarak, bu kişinin örgütte organizasyon, mali işler, personel belirleme ve propaganda faaliyetlerinden sorumlu en üst yetkili olduğunun ise altı çizildi. Haraçların koordinasyonunun Hüseyin A.’nın yetkisi altında olduğunu hatırlatan iddianamede ayrıca, tanıkların ifadesiyle mevcut kişinin örgüt içinde verdiği bir emirle “Hedefini koy, karar verileni al” dediğinin de altı çizildi. örgütten ayrılmak isteyen kişilere acımasızca davranıldığı bilgisi de iddianamede yer aldı.
 
(CıHAN)

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir