İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Altın Kalem Sahipi Solak…

EMD Altın Kalem ödülünü alan Gazeteci Solak:Sorunlara ortak olmadan başarı gelmezEkonomi Muhabirleri Derneği’ nin Altın Kalem Ekonomi Başarı ödülünü Ankara’  da düzenlenen törende alan Hatay Güney Rüzgarı Dergisi Sahibi Gazeteci Mehmet Ali Solak, sorunlara ortak olmadan başarının gelmeyeceğini belirtti.
Rixos Grand Ankara Otel’de düzenlenen törene, Devlet Bakanı Zafer çağlayan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Maliye Bakanı Mehmet şimşek ve eşi, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Kürşad Tüzmen ile SPK Başkanı Vedat Akgiray, Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Hilmi Bengi ve Basın-Yayın Enformasyon Genel Müdür Vekili Salih Melek’in de aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan törene gönderdiği mesajda, ”ödül almaya hak kazanan başarılı gazetecileri canı gönülden tebrik ediyor, yükselen yıldızlarının daima parlamasını diliyorum” dedi.
 
EMD Başkanı özlem Doğaner, EMD olarak hem Türkiye çapında örgütlenmeyi sürdürdüklerini ve ayrıca bölgesel ve uluslararası düzeyde organizasyonlar düzenlediklerini belirtti.EMD’nin Yerel Medya dalında Altın Kalem Ekonomi Başarı ödülünü Sümer Holding Genel Müdürü Sezai Ensari’nin elinden alan Gazeteci Solak yaptığı konuşmada, ülkenin sorunlarına karşı sorumluluk almanın kutsal bir görev olduğunu ifade ederek, “üç semavi dinin birlik, beraberlik ve kardeşlik içerisinde yaşandığı ve yaşatıldığı Antakya, Hatay’ın hoşgörüsüyle hepinizi selamlıyorum. Hangi Su Güvenli araştırması, su zengini olmayan ülkemiz açısından önemli. O nedenle ilgili ve yetkilileri göreve çağırdık. Altın Kalem ödülünü yayın yaşamı giderek zorlaşan yerel basın adına alırken, ülkemizin altın dönemine yansımasını diliyorum. özetle, sorunlara ortak olmadıkça başarılı olamayız ” dedi.
 
HANGı SU GüVENLı ARAşTIRMASI ıçERığı NEYDı?
 Gazeteci Solak, ödül aldığı Hangi Su Güvenli konusunu da özetleyerek, şunları söyledi:“Dergimizin Mayıs 2009 tarihli, 115. sayımızda, ülkemizin su zengini olmadığı gibi, son günlerde ambalajlanmış sulara rağbet gösterildiğini ele almıştık. Yerel yönetimlerin içme suyuna ilişkin yapması gerekenler kadar, tüketiciler olarak halkın da kendine düşeni yapması gerektiğini vurgulamıştık. özetlemek gerekirse; yerel yönetimler içme suyunu mümkün olduğunca kesmemek için uğraş vermelidir. Su kesintisinden sonra ise halkın 2-3 dakika suyu içmemesine ilişkin uyarı yapmalıdır. Vatandaş, 2-3 dakika akıtacağı suyu temizlik işlerine ayırmalıdır. Konaklama, yeme-içme tesislerinde olduğu gibi, yurttaşların da su depolarını sürekli kontrol etmesi gerektiği, gerektiğinde de su borularını yenilemelerinin gerek sağlık, gerekse verimlilik açısından uygun olacağını hatırlatmıştık. ışlenmiş içme suyunun teknoloji uygulanarak elde edildiği, içindeki minerallerin dengelendiği, söz konusu suların da sağlık açısından hiçbir sakıncası olmadığını belirtirken, Güney Rüzgarı olarak, pet şişelerin kanserojen maddesi içerdiği, üzerinde uyarı niteliğinde yazılan yazılarla da çeliştiğine yer vermiştik. Nedir çelişen konu? Pet şişeler üzerinde daha önce 5-15 derecede muhafaza ediniz yazısının daha sonra serin ve kuru yerde tutunuz yazısıdır. Ki, pet şişelerdeki sular fabrikadan tüketiciye kadar ki dönemde, sürekli söz konusu uyarının yani 15 derecenin üzerinde bulundurulmaktadır. ıkinci konu ise, ışıktan ve güneşten koruyunuz uyarısıdır. Ki, bu durumda fabrikadan tüketiciye kadar ki dönemde sürekli ışık ve güneş etkisi altındadır.
 
 
 
Antakya özelinde suyun sertlik derecesinin yüksek oluşu, ev ve işyerlerine takılan su arıtma cihazlarının durumu ve dikkat edilecek hususlara da yer verdiğimiz araştırmada, özellikle gençlerin sağlıklı bir nesil olabilmesi için su yerine başka içecekleri tercih etmemesi gerektiği, suyun yerini asla bir başka içeceğin alamayacağını da vurgu yapmıştık.
 
 
Küresel ısınmaya paralel olarak ele aldığımız Hangi Su Güvenli konusunun, önümüzdeki günlerde yaşanabilecek su sıkıntılarının yanında, mevcut su potansiyelinin verimli kullanılmasını da belirterek, varolan sistem içerisinde kalıcı ve uzun vadeli önerilere de kapı aralamaktı. Umarız, yaptığımız araştırma, gerek ilgili ve yetkilileri, gerekse yurttaşlarımız açısından yararlı olmuştur. Hatay adına aldığım bu ödül, aynı zamanda sorunları ve sorumlulukları aynı olan bir toplumun, birlikte hareket edip duyarlılık noktasında üzerine düşeni yapmayı da ifade etmektedir. Bu vesileyle sorumluluk bilinciyle yaşamayı bilen herkese teşekkür ediyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir