İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ambulans ve sağlık rezaleti…

Hatay KESK şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Kadri Gönüllü, TFF Bölgesel Gençlik Geliştirme Ligleri kapsamında Coca Cola Akademi Ligi U-15 grubunda Hatayspor-Adana Gençlerbirliği arasında 04.12.2010 Cumartesi günü yapılan müsabaka esnasında ambulans ve sağlık rezaleti yaşandığını söyledi.
 
 
Konuyla ilgili olarak KESK binasında basın açıklaması yapan KESK şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Gönüllü, “Nazım Koka Sentetik çim Sahası’nda saat:13.45’te başlayan maçın ikinci yarısında Hatayspor U-15 oyuncusu Helbest Jiyan Gönüllü omzundan sakatlanmış, sağlık görevlisince yapılan ilk müdahalenin ardından sedyeyle hastaneye götürülmek üzere saha kenarında bekletilmekte olan Gençlik ve Spor ıl Müdürlüğü’ne ait ambulansa taşınmak istenmiş, ancak ambulansın kilitli olduğu görülmüştür.” dedi.
 
 
Daha sonra olay yerine gelen ambulans şoförü, hasta nakil aracının hasta taşıma bölümünde çim tohumu ve diğer malzemeler bulunduğunu, hastayı ancak şoför mahallinde taşıyabileceğini söylemiştir. Bunun üzerine hasta sahiplerince 112 hızır acil servis aranarak ambulans istendiğini ifade eden Gönüllü açıklamasını şöye sürdürdü: ”Gençlik ve Spor Müdürlüğü’ne ait ambulansın görevli olup olmadığının, neden amaç dışı kullanıldığının sorulması üzerine araç hızla olay yerinden kaçırılmıştır.
 
 
Yaklaşık 20-25 dakikalık beklemenin ardından gelen 112 ambulansıyla sakatlanan oyuncu hastaneye götürülmüştür. Oysa bu tür olaylarda saniyelerin bile hayati önemde olduğu bilinmektedir. Bu bekleme süresi içersinde oyuncunun acı içersinde kıvrandığı görülmüştür. Daha sonra omuz çıkığı oluştuğu, gerekli müdahalenin yapılarak 10 günlük iş görmezlik raporu verildiği öğrenilmiştir.
 
 
 
Bu olay, ilgililerin sorumsuz ve tedbirsiz davranışlarını ortaya çıkarmıştır. Türkiye Futbol Federasyonu tarafından gençlik geliştirme programları kapsamında oluşturulan Akademi Liglerinde bırakın “bütünsel gelişimi” sağlamayı; can güvenliğinin bile tehlikeye atıldığı, gerekli sağlık tedbirlerinin alınmadığı görülmektedir. Bu durum, yönetenlerin “Gençlik geleceğimizdir” söyleminin içinin ne kadar boş olduğunu bir kez daha ortaya koymaktadır.
 
 
HASTA NAKıL ARACI MI, çıM DEPOLAMA TAşITI MI?
 
Buradan Gençlik ve Spor ıl Müdürü Ali Rıza Tütüncüoğlu’na soruyoruz: Maçlarda saha kenarında bekletilen kurumunuza ait ambulans hasta nakil aracı mıdır, yoksa çim tohumu depolama taşıtı mıdır? Orada süs olsun diye mi bulundurulmaktadır? Stat görevlilerinin işi seyircilik yapmak mıdır?
 
Diğer önemli bir husus; 5149 sayılı kanun, ilgili yönetmelikler, TTF Bölgesel Amatör Lig Müsabakaları Statüsü madde 8/2 ile Gelişim Ligleri Statüsü madde 15/2 gereğince ev sahibi kulübün sahada hazır bulundurması gereken doktor ve ambulans nerededir? Gerekli sağlık tedbirleri neden alınmamıştır? Mevzuata aykırı bu tür davranışları, denetleme ve yaptırım yetkisi kimdedir?
 
 
Bu olay ucuz atlatılmıştır. Daha vahim sonuçlar da yaşanabilirdi. önümüzdeki süreçte benzeri sıkıntıların yaşanmaması için; bu olayda ihmali bulunan yetkililer hakkında soruşturma başlatılmasını ve gerekli tedbirlerin alınmasını talep ediyoruz. Gençliğimizi heba etmeye ve sağlıktan tasarruf sağlamaya hiçbir kişi ve kurumun hakkı yoktur, haddi de olamaz.Aile tarafından Valiliğe gerekli müracaat yapılmış, ayrıca olayda ihmali bulunanlar hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na gerekli suç duyurusunda da bulunulacaktır. Yetkilileri sorumluluklarını yerine getirmeye, başta TTB olmak üzere sağlık örgütlerini duyarlı olmaya çağırıyoruz.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir