İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Antakya Bakanları büyüledi…

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, dünyada yaşamış 16 medeniyetten 13’üne evsahipliği yapmış Antakya’nın çok kültürlülüğü karşısında adeta büyülendiler. Ankara dışında ilk defa Antakya’da düzenlenen Reform ızleme Grubu (RıG) toplantısına katılan bakınlar daha sonra Antakya’da bulunan Havra, Katolik ve Ortodoks Kiliseleri ile tarihi Habib’i Neccar Camisini gezdiler.
 
ılk durakları Havra oldu Toplantının ardından önce Hatay Valiliğini ziyaret eden bakanların Antakya gezilerinde ilk durakları Havra oldu. Havra’da musevi vatandaşlar ve Musevi Cemaati Başkanı şaul Cenudioğlu tarafından karşılanan bakanlar burada ceylan derisi üzerine yazılmış olan Tevrat’ı incelediler. Musevi Cemaati Başkanı şaul Cenudioğlu’ndan Havranın tarihi ile ilgili bilgi alan bakanlar daha sonra Katolik Kilisesine geçtiler.
 
Cami Minaresi ve Kilise çan’ı yan yana Katolik Klisesi ziyaretlerinde Katolik Hıristiyan cemaati Başkanı Dominiko Pertokli’den kilise hakkında bilgi alan bakanlar daha sonra, Antakya’da farklı dinlere mensup insanların bir arada yaşadığının simgesi haline gelen Kilise çanı ve Cami Minaresinin yan yana göründüğü noktada günün anısına objektiflere poz verdiler. Bakanlara anı tabağı Katolik Lisesinden Anadolunun ilk Camisi olan Habib-i Neccar Camisine geçen Bakanlar, burada da ıl Müftüsü Mustafa Sinanoğlu’ndan Cami ile ilgili bilgi aldıktan sonra, Habib-i Neccar türbesini de ziyaret ettiler.
 
Daha sonra Ortodoks Klisesine geçen Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’na burada Antakya Ortodoks Vakfı Başkanı Fadi Hurigil tarafından birer anı tabağı hediye edildi. Medeniyetler korosundan muhteşem konser Gezilerini tamamlayan bakanlara Antakya Meclis Kültür Sarayında Medeniyetler Korosu muhteşem bir konser verdi. Medeniyetler Korosunu eşleri ve vatandaşlarla birlikte dinleyen bakanlar, üç semavi dine mensup kişilerden oluşan koroyu, büyük bir hayranlıkla dinlediler.
 
Hatayın gerçekten farklılıkların zenginlik olduğunu kabul etmiş ve farklı dinlerin, kültürlerin ve medeniyetlerin birlikte huzur içeresin de yaşayabildiğini bütün dünyaya adeta haykırdığını belirten bakanlar Antakya’nın çok kültürlülüğünün kendilerini büyülediğini söylediler.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir