İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Antakya Benim ıçin Önemli…

Türkiye’ nin Washington Büyükelçisi Namık Tan, Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden birisi olan Antakya’ nın tanıtım eksikliğinin giderilmesi gerektiğini söyledi. Tan, Vali Mehmet Celalettin Lekesiz’ i ziyaretinde yaptığı açıklamada, babasının Mardin’ in Mazıdağı ilçesinde kaymakamlık yaptığını, Mardin doğumlu olmasına rağmen, ilkokulu Antakya’ da Gazipaşa ılköğretim Okulunda okuduğunu ifade etti.
Dışişleri Bakanlığı Müşteşar Yardımcısı iken geçen ay Washington Büyükelçiliği’ ne atandığını, ABD’ yi yakından tanıdığını belirten Tan, şöyle devam etti: ”çocukluğum ve gençliğim Antakya’ da geçti. Buradaki anılarımı, arkadaşlarımı ve akrabalarımı asla ihmal etmiyorum. Türkiye’ nin Washington Büyükelçiliğine atandığım için dostlarımı görmek, akrabaların elini öperek hayır dualarını almak için kente geldim.
 
 
Dünyanın en önemli ve hareketli başkentine gidiyorum. Orada ülkemi en iyi şekilde temsil ederek ABD ile ilişkilerin gelişmesine katkıda bulanacağım.” Antakya’ da 3 semavi dine mensup vatandaşların barış ve hoşgörü içinde yaşadığını, çok kültürlülüğün dünyaya örnek gösterilmesi gerektiğini ifade eden Tan, şunları kaydetti: ”Antakya halen keşfedilmeyi bekliyor. Ancak, son yıllarda başta havaalanı olmak üzere önemli gelişmeler var. Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden birisi olan Antakya’ nın tanıtım eksikliği giderilmeli.
 
Washington’ da her yıl yapılan ‘Türk Günü’ ve diğer günlerde Antakya’ nın tanıtımı için gelecek kafileye pozitif ayrımcılık yapacağım. çünkü Antakya zengin tarihiyle bunu hak ediyor.” Antakyalı gençlerin eğitime önem verdiğini bildiğini ifade eden Tan, ”Her bölgeden kendini geliştiren, dil bilen gençlerin görev yapmak için Dışişleri Bakanlığına başvurmalarını bekliyoruz” dedi.
 
LEKESıZ: ANTAKYA’ DAN BıR KAFıLE TANITIM AMAçLI ABD’ YE GıDECEK
Vali Lekesiz, ziyaretten çok memnun olduğunu, mayıs ayı içinde Antakya’ dan bir kafilenin tanıtım amaçlı ABD’ye gideceğini ve Washington’a da uğrayacaklarını söyledi. Kenti sivil toplum kuruluşların da katkısıyla ulusal ve uluslararası bağları güçlendirmeye çalıştığını belirten Lekesiz, ziyaretin anısına Büyükelçi Tan’a plaket, ipek kravat ve yöresel armağanlar verdi. Ziyarete, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet çinçin, Hatay Sanayici ve ışadamları Derneği (HASıAD) Başkanı Yahya Kemal Nalçabasmaz da katıldı. Tan, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ ı da ziyaret etti.
 
Antakya’ nın benim için ayrı bir önemi var…
Antakya Ticaret Odası Başkanlığı’ nın davetlisi olarak şehrimizde bulunan Türkiye’nin ABD Washington Büyükelçisi Namık Tan ve beraberindeki heyet, Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ a makamında nezaket ziyaretinde bulundu. Ziyarette Büyükelçi Tan’ a, Antakya Ticaret Odası Başkanı Hikmet çinçin ve beraberindeki heyet eşlik etti. Büyükelçi Namık Tan, aynı zamanda çocukluğunun ve tahsilinin bir bölümünün geçtiği Antakya’ da bulunmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Yeni görevi sebebiyle Amerika Birleşik Devletleri’ ne gitmeden önce Ticaret Odası Başkanı Hikmet çinçin’ in davetiyle çok sevdiği Antakya’ ya gelerek il yöneticilerini, burada bulunan dost ve akrabalarını ziyaret etmek amacıyla kentte bulunduğunu ifade etti. Yaşamının bir bölümünün geçtiği Antakya’ nın kendisinde ayrı bir yeri bulunduğunu belirten Büyükelçi Tan, Türkiye’ yle birlikte, tarihi dokusu, kültürel zenginliğiyle ünlü, farklı din ve medeniyet mensuplarının barış içinde bir arada yaşadığı, bu özellikleriyle dünyada eşi benzeri olmayan Antakya’ nın her platformda tanıtımını sağlamak amacıyla üzerine düşen sorumluluğu yerine getireceğini belirtti.
 
Konuk Büyükelçi’ nin ilimizi ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş bu güzel düşünce ve temennilerinden dolayı Büyükelçi Tan’a teşekkür etti. Başkan Savaş ziyarette yaptığı konuşmada, misyon ve vizyonumuzla Antakya’ yı çağdaş bir kent konumuna taşımak amacıyla şehrin tüm dinamikleri ile birlikte ortak hareket ettiklerini, tüm kurum ve kuruluşlarla birlikte takım ruhu için çalıştıklarını ifade etti.
 
Tarihi ve kültürel zenginliğiyle ünlü Antakya’ yı layık olduğu modern seviyeye ulaştırma adına vargüçleriyle çalıştıklarını ifade eden Başkan Savaş, kentin tanıtımı konusunda göstereceği desteklerden ötürü Büyükelçi Tan’ a teşekkür ettiğini belirtti. Belediye Başkanı Savaş ziyaretin sonunda konuk Büyükelçi Namık Tan’ a, Antakya’ nın tarihi ve kültürel zenginliğini simgeleyen tablo hediye etti.
 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir