İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Antakya’ da Açlık grevi…

KANSER HASTASI GüLER ZERE’YE ANTAKYA EMEK VE DEMOKRASı PLATFORMU’NDAN DESTEK!
Antakya Emek ve Demokrasi Platformu, Antakya Parkı’ nda yaptığı Basın açıklamasıyla 14 yıldır tutuklu olan kanser hastası Güler Zere’ ye destek verdi.KANSER HASTASI GüLER ZERE’YE ANTAKYA EMEK VE DEMOKRASı PLATFORMU’NDAN DESTEK!
Yapılan ortak basın açıklamasında; ” Elbistan kapalı hapishanesinde tutulduğu sırada kanser hastalığına yakalanan Güler Zere, gerek hastalığının geç teşhis edilmesi gerekse de teşhis edilen hastalığının tedavisine ‘tedavi sırası’ ve ‘mahkûm koğuşunda yer bulunmaması’ gerekçeleri ile başlatılmaması nedeni ile bugün ölümün kıyısına gelmiş durumda.
Türkiye, insan haklarının korunmasına ve tutuklu/hükümlülerin haklarına ilişkin uluslar arası tüm sözleşmeleri imzalamış olmasına rağmen hapishanelerinde hak ihlalleri ve ölümler sürüyor. Bağımsız insan hakları örgütlerinin tespitlerine göre sadece 2000–2009 yılları arasında kapatma mekanlarında 306 kişinin öldüğü sistemin yeni hedefi 14 yıldır tutuklu olan kadın tutsak Güler Zere.
Sayısız tutsağın tecrit koşullarında fiziki, psikolojik birçok hastalığa yakalanması, hasta tutsakların tedavilerinin yapılmamasının, ya da ancak ilerlemiş bir aşamada yapılmasının ve bunun sonucunda meydana gelen ölümlerin sorumlusu elbette bu politikada ısrar eden AKP hükümeti ve bu politikaları uygulayan Adalet Bakanlığıdır.
F tiplerinde bugün onlarca tutsak ciddi sağlık sorunları ile yüz yüzedir. AKP tecritte ısrar ettikçe hastanelerden daha çok tabut çıkacaktır. Bizler Adalet Bakanlığını derhal göreve çağırıyoruz. Açık yasa hükümlerini dikkate alınarak çok geç olmadan Güler Zere ve diğer hasta mahkumların serbest bırakılmasını, yeni ölümlere neden olmamalarını belirtiyoruz.” denildi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.