İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Antakya’ da Cumhuriyet…

Antakya’ da Cumhuriyet bugün saat 15′ te Ulus Meydanı’ nda halkın katılımıyla kutlanacak.

29 Ekim Cumhuriyet bayramının 89.yıldönümünü bugün tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de coşkulu törenlerle kutluyoruz.

Dün öğle Atatürk anıtındaki çelenk sunumu ve saygı duruşu yanı sıra şehitlik ziyareti ile başlayan 29 Ekim Cumhuriyet bayramı kutlamalarına bu sabah 09.00’a valilik makamında Vali M. Celalettin Lekesiz’in tebrikleri kabulü ile başladı bunu saat 10.00’de Atatürk caddesindeki kutlamalar izledi. Vali, Garnizon komutanı ile belediye başkanı, törene katılanlar ile halkın bayramını kutladı, günün anlamına uygun konuşma ve şiirler okundu ardından geçit töreni düzenlendi.

Vali M. Celalettin Lekesiz ve eşi Zehra Lekesiz, bu akşam Anemon otelde “Cumhuriyet Resepsiyonu” verecek.

Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, Cumhuriyet Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınladı.
Vali Lekesiz, yayınladığı mesajında şu görüşlere yer verdi: 

“Cumhuriyetin ilan edilişinin 89. yıldönümünü, gururla kutlamanın heyecanı ve coşkusu içerisindeyiz. Bundan tam seksen dokuz yıl önce, Türk halkının tüm dünyaya kendi geleceğini belirleme hakkından hiçbir şekilde ödün vermeyeceği gerçeğini kanıtladığı Kurtuluş Savaşı’nın akabinde 29 Ekim 1923 yılında ilan edilen Cumhuriyet; milletimize sahibi olduğu coğrafyadaki varoluş mücadelesinin en anlamlı eseri, hürriyetine ve hukukuna sahip çıkma kararlılığının en güçlü ifadesidir.

Tarihimizin en büyük ve kapsamlı çağdaşlaşma hamlesi olan Cumhuriyet, getirdiği yenilikler ve atılımlar ile bilime, akılcılığa ve özgür düşünceye dayalı çağdaş Türkiye’nin mayasını oluşturmuştur. Türk insanının ufkunu genişletmiş, ekonomik, sosyal ve siyasal yaşantımız görülmemiş bir dinamizm kazanmıştır.

 

Devletin imkânlarını ve gücünü sosyal hukuk devleti ilkesi içerisinde tüm vatandaşlara eşit şekilde paylaştırıp onlara eşit vatandaşlar olarak temsil hakkı tanıyan Cumhuriyet, bu yönüyle devlet-millet bütünleşmesinin de hakiki kaynağıdır. 

Bu anlamlı günde, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ıstiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını, eşsiz fedakârlıklarıyla milletimizin gönlünde ölümsüzleşen bütün şehit ve gazilerimizi rahmetle, şükranla anıyorum.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir