İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Antakya ‘da sel…Hasar çok…

Hatay Antakya yoğun yağışa hazırlıksız yakalandı.2001 yılında yaşanan sel afetinin bir benzerini yaşayan Antakya ve çevre yerleşim birimleri, yoğun yağışa hazırlıksız bir şekilde yakalanmış olmanın şaşkınlığını yaşadı.Merkez ilçe Antakya başta olmak üzere, çevre yerleşim birimleri arasında yer alan Harbiye, çekmece, Subaşı, Aknehir, Küçük Dalyan, Soğuksu, Maşuklu, Narlıca gibi Beldeler suya gömüldü. Apartmanların bodrum katlarında kalan yüzlerce ev ve dükkân taşkın sulara esir bir şekilde güne başladı.
 
Antakya Belediyesi başta olmak üzere çevre Belde Belediyeleri tüm imkânlarını seferber ederek vatandaşa yardım etmek için çaba gösterdi. Ancak taşkın sulardan zarar görenlerin sayısı o kadar çoktu ki hepsine yetişebilmek mümkün olmadı. Hatay ve çevresinde yağışlar etkisini tüm hızıyla sürdürürken, meteoroloji yetkilileri, yağışların bugünde devam edeceğini bildirdi.
 
Valilik ve Antakya Belediyesi’nin oluşturduğu kriz masası su baskınına maruz kalan iş yerlerinin ve evlerinin tamamına birden ulaşmakta güçlük çekiyor. Antakya kent merkezinde, Sümerler, Aksaray, Esentepe, Kanatlı ve Esenlik mahallelerinde sel baskınları büyük maddi hasarlar oluşturdu.
 
Vatandaşlar, suyla dolan evlerindeki eşyalarını kurtarmak için mücadele ederken Antakya Belediyesi itfaiye ekipleri de tahliye çalışmasına başladı. Onlarca otomobilin yolda kaldığı kentte yağış 20 saat sürdü. Meteoroloji yetkilileri, Antakya kent merkezine bu sürede metrekareye 211 kilogram yağış düştüğünü bildirdi.
 
KARA: 2001 GıBı BüYüK BıR SEL OLMADI
 
Hatay Vali Yardımcısı ısmail Kara, kentte dün akşam saatlerinden itibaren etkili olan sağanak yağış nedeniyle bazı ev ve iş yerlerini su bastığını belirterek, ”Endişe edilecek bir durum yok. Ekiplerimiz gerekli çalışmaları yapıyor” dedi. Kara, yaptığı açıklamada, yağış da hasar tespit çalışmasının belirlenmesi amacıyla kriz masası oluşturulduğunu söyledi.
 
şu ana kadar yapılan incelemelerde merkeze bağlı Madenboyu köyünde 15 evin su baskını nedeniyle tahliye edildiğini ve bir kaç büyükbaş hayvanın telef olduğunu ifade eden Kara, kent merkezinde kaç ev ve iş yerinin su bastığıyla ilgili çalışmanın sürdürüldüğünü kaydetti.
 
Kentte 2001 yılında da aşırı yağışlar nedeniyle meydana gelen baskında birçok ev ve iş yerinin sular altında kaldığını hatırlatan Kara, ”Endişe edilecek bir durum yok. Ekiplerimiz gerekli çalışmaları yapıyor” diye konuştu. Kara, belediye ekiplerinin yanı sıra, sivil savunma ve itfaiyenin de mağdur olan vatandaşlara yardım için çalıştığını sözlerine ekledi.
 
Hatay Valisi Nusret Miroğlu, kentte önceki akşam saatlerinden itibaren etkili olan sağanak yağış nedeniyle yaklaşık 100 ev ve iş yerini su bastığını, okulların bir gün tatil edildiğini belirtti. Miroğlu, yaptığı açıklamada, yağışların yol açtığı olumsuzluklar sonucu oluşan hasarların tespiti amacıyla çalışmaların devam ettiğini söyledi.
 
Merkeze bağlı Madenboyu ve Tanışma köylerinde 15’er evin su baskını nedeniyle tahliye edildiğini ifade eden Miroğlu, ”Oluşturduğumuz kriz masasının çalışmalarıyla hasar tespit çalışmasını yapıyoruz. şu an kent merkezinde yaklaşık 100 ev ve iş yerini su bastı. Yağış nedeniyle okulları bir gün tatil ettik” diye konuştu.
 
EN BüYüK ZARAR REYHANLI VE SAMANDAğ ıLçELERıNDE
 
En büyük zararların Reyhanlı ve Samandağ ilçeleri yollarında meydana geldiğini belirten Miroğlu, meydana gelen göçüklerin yarattığı sıkıntının giderilmesine çalışıldığını kaydetti. Miroğlu, ayrıca tarım arazilerinin de sular altında kaldığını, hasar tespitine ise henüz başlanmadığını söyledi.
 
Ekiplerin su baskını nedeniyle evi zarar gören vatandaşlara ulaşmaya çalıştığını vurgulayan Miroğlu, en büyük tesellilerinin ölen ya da yaralananın bulunmaması olduğunu kaydetti. Bu arada, Antakya’daki bir evde göçme meydana geldiği belirtildi. Meteoroloji yetkilileri ise son 24 saat içinde kent merkezine metrekareye 211 kilogram yağış düştüğünü bildirdi.
 
Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Antakya’da yaşanan yoğun yağışlar nedeniyle şehirde meydana gelen sel taşkınlarını ve yapılan çalışmaları bizzat yerinde inceledi. Belediye ekiplerini olay yerlerinden verdiği talimatlarla yönlendiren Başkan Savaş, inceleme yaptığı noktalardaki mahalle sakinleri ile de bir araya geldi.
 
Gün boyu kenti dolaşan Başkan Savaş özellikle su taşkını sebebiyle ev ve işyerlerini su basan konut ve işyerlerinin mağduriyetlerinin giderilmesi noktasında ekiplere gerekli talimatları bizzat olay yerinden verdi.
 
BELEDıYE BüNYESıNDE KıRZ MASASI OLUşTURULDU
 
Antakya Belediyesinden yapılan açıklamada Belediye bünyesinde bir kriz masası oluşturulduğu ve vatandaşların her türlü istek, şikâyet ve talepleri için belediyenin Alo 153 Zabıta, Alo 110 ıtfaiye, Alo 154 Trafik, Su-kanal taşmaları için 227 17 32 veya 227 17 45 nolu telefonları arayabilecekleri belirtildi.
 
Belediye ekiplerinin olay gecesi 01.00’den itibaren tüm birimleriyle teyakkuz halinde bulunduğunu belirten Başkan Savaş, Belediye olarak kısa vade de her türlü olaya ekiplerle müdahale çalışmalarının süratle devam ettiğini, orta vade de ise yağışların tamamlanmasıyla birlikte kentte oluşan hasarın tespit raporunun çıkarılacağını ve gereken her türlü çalışmanın yapılacağını belirtti.
Kaynak Asya Radyo.com

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir