İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Antakya ısmi Yok Olmasın…

ıller ıdaresi Genel Müdürlüğü 2008 yılından buyana yürürlüğe koyduğu bir uygulamasıyla 7 bin yıllık Antakya’nın ismi tarih oldu.
 
Yeni uygulamanın yürürlüğe girmesiyle birlikte Antakya’da ve köylerinde, beldelerinde doğan çocuklar doğum yerleri Antakya olarak gösterilmemeye başladı. Hatay ıl nüfus Müdürlüğü yetkileri, 2008 yılından itibaren Antakya’da dünyaya gelen çocukların nüfus cüzdanlarına doğum yeri kısmına Hatay yazmaya başladı.
 
çocuklarına nüfus cüzdanı çıkartan aileler ise duruma tepki gösterince ıl Nüfus Müdürlüğü, “Bu bizim elimizde olan bir şey değil. ıller ıdaresi Genel Müdürlüğü böyle bir karar aldığı için bundan sonra Antakya’da doğan çocukların doğum yerine Hatay yazıyoruz” açıklamasında bulundu.
 
çocuğunun doğum yerine Antakya yazılmamasına tepki gösteren ailelerden biri de Bedi Yıldız.
Yıldız’ın daha önce doğan çocuklarının doğum yeri Antakya olarak gözükürken, 03-08-2010 tarihinde  doğan kız çocuğunun  doğum yeri hanesine  ıl Nüfus müdürlüğü Hatay yazdı. Bunun üzerine tepkisini dile getiren baba Bedi Yıldız şöyle konuştu; “Nasıl aklıma geldiyse soruverdim aniden, peki Samandağ’ da veya Reyhanlı’ da doğanlara yine Hatay mı yazılacak? diye.   Hayır efendim, sadece merkez ANTAKYA’ da doğanlar içindir bu uygulama deyince kafamdan kaynar sular indi sanki. Kendimi tutamayarak “ ne saçma bir şey bu” deyiverdim. Sonuç olarak görevliye fazlada yüklenmeden işlemimin sonucunda teşekkür ederek ayrıldım oradan.
 
 
Güzel memleketimizin ismi neden kimliklerimizden alınıverdi? Buna sebep nedir? Ben aslen Altınözü ilçesinden olmama rağmen, her yerde gururla Antakya’ lıyım diyorum. 7 kardeşin arasında bir tek Antakya doğumlu olmamı da bir şans olarak görüyorum gerçekten. Benim çocuklarımın da ilerde aynı gururu yaşamasını ve güzelim memleketimizin adını her yerde anmaları ve üzerlerinde taşımalarını isterim, istemekte en az bir Kırıkhan’ lı kadar, bir ıskenderun’ lu kadar ve diğerleri kadar hakkım sanırım. Bu uygulamanın kime ne zararı var anlayamıyorum. Türkiye merkezli, veya siyasi bir karar olsa dahi uygulamadan kaldırılmasını, en azından bunun için bir kamuoyu ve girişim oluşturulmasını tüm yetkililerden önemle arz ediyorum. Bunca sorunun içinde bir bunu kaldı diyenlere de “ EVET bu kaldı benim için”.
 
 
Ben memleket aşığı bir kişi olarak bunu istemek hakkım sanırım. Bunu yeniden düzeltsinler. 7 bin yıllık geçmişi olan Antakya’nın ismi nasıl olurda bir kalemde tarih olur. Dünya’da nereye giderseniz gidin Antakya’nın ismini bilen çok insan vardır ama Hatay’ın ismini Antakya kadar bilen yoktur. Biz Hatay ismi ile de gurur duyuyoruz. Ama tarihi bir kent olan Antakya’nın isminin yok olmasına da karşıyız. Antakya ilçe değilmiş. Antakya’nın ilçe olmadığını, Hatay’ın merkezi olduğunu biz zaten biliyorduk. Hatay anavatana katıldığı günden beri bu ibare yazılıyordu da şimdi niye yazılmayacakmış?” dedi.
 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir