İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Antakya’ mız değişiyor…

Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş; Atatürk, Cumhuriyet, Gündüz, ınönü, ıstiklal, ızzet Güçlü, Karaoğlanoğlu, Kurtuluş ve Abdurrahman Melek caddelerinde başlatılan “Parkomat Uygulaması” çerçevesinde alternatif olarak yaklaşık 1000 araçlık park yerinin mevcut olduğunu belirtti.
 
Belediye Başkanı Savaş konuyla duygu ve düşüncelerini şöyle belirtti: “Antakya’ da yıllardır cadde ve sokaklar dar planlanmış. Caddelerde 3 sıra araç parkı oluşuyordu. Yüzölçümümüze göre insan yoğunluğunda Türkiye 4.sü, kişi başına düşen araç yoğunluğunda Türkiye 2.siyiz. Bu veriler ışığında trafik konusunda radikal kararlar alınmasaydı yakın gelecekte Antakya’ da bırakın araç kullanmayı yürünemeyecek duruma bile gelebiliriz. Günü kurtaran geçici çözümler yerine, gelecek nesilleri düşünmeli, planlamalarımızı onlara göre yapmalıyız.
 
Bu konuda Hatay Valiliği, Antakya Belediyesi ve ıl Emniyet Müdürlüğü olarak ortak konsensüs içinde hareket ediyoruz. Konunun uzmanlarını ilimize davet ettik. Aylarca süren bilimsel tespit çalışmaları yapıldı. Sivil Toplum örgütlerimizle, Esnaf Temsilcilerimizle, Mahalle Muhtarlarımızla, Kamu Kuruluşlarımızla birçok defa bir araya geldik, her türlü alternatifleri değerlendirdik. Parkomat uygulaması trafik çalışmaları konusunda aldığımız önlemlerden sadece biri. Avrupa şehirlerinde ve Türkiye’ nin birçok ilinde hatta ilçelerinde yapılan bir uygulama. Trafik konusunda alınan her türlü rahatlatıcı önlemlerin ve gerçekleştirilen uygulamaların başarıya ulaşması, toplumsal huzuru, kentin ticaret hacminin ve turizm potansiyelinin gelişmesi gibi birbirinden farklı avantajları da beraberinde getirir.
 
 
Belediye olarak üzerimize düşen sorumlulukla bu konuda yoğun çalışmalar yapıyoruz. şu anda alternatif olarak hali hazırda 1000 araçlık park yerimiz var. Stadyum çevresinde 300 araçlık, eski otogar alanında 300 araçlık, Belediye Parkı çok Katlı Otoparkta 240 araçlık, Antakya Lisesi Bahçesinde 75 araçlık, Müftülük Hizmet Binası yanında 30 araçlık, Girne Köprüsü üzeri MHP ıl Binası yanında 50 araçlık olmak üzere toplamda yaklaşık 1000 araçlık alternatif araç park yeri mevcut. Yakın süreçte Akiş bölgesinde 150 ve Ali Rıza Efendi çamlığı yanında 100 araç kapasiteli otopark yapacağız. Ayrıca hafta sonları Endüstri Meslek Lisesi bahçesinden faydalanmak üzere ıl Milli Eğitim Müdürlüğü ile olumlu görüşmeler yaptık. Adliye Binası’ nın taşınmasıyla birlikte bölgeye yine çok katlı otoparkın yapımını gerçekleştireceğiz. Vatandaşlarımızın özellikle eski otogar alanına 8 saat boyunca araçlarını park etmeleri halinde 2 TL, 12 saat için 3 TL, 24 saat için ise 3.5 TL gibi cüzi rakamlar ödeyerek faydalanabilecekler.
 
 
 Ayrıca vatandaşlarımız vasıtalarını 300 araç kapasiteli stadyum çevresine, 30 araç kapasiteli müftülük il binası yanında oluşturulan alana, 50 araç kapasiteli Girne Köprüsü üzeri MHP ıl Binası yanında bulunan bölgeye ücretsiz olarak park edebilir. Her konuda olduğu gibi bu konuda da vizyonumuz çok büyük. Antakya’ mız gelişiyor, Antakya’ mız değişiyor. Kentimizin geleceği adına, çağdaş bir Antakya için bilimsel yaklaşımlarla, kalıcı çözümlerle ve elbirliğiyle kentimizi layık olduğu seviyeye ulaştırmak için vargücümüzle çalışıyoruz..” dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir