İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Antakya trafiğinde yeni düzenlemeler…

Hatay Valiliği ile Antakya Belediyesinin ortak çalışması sonucu Bilim Adamları ile Trafik Uzmanlarına hazırlatılan “Antakya Trafiğinde yeni düzenlemeler” pratiğe taşınıyor.7 Eylül Pazartesi sabah 07.00’den itibaren Antakya’da birçok cadde tek yön oluyor, bazı caddeler ise trafiğe kapatılıyor, belde ve köylerden gelen minibüs ve otobüslere de yeni güzergahlar belirlendi.
 
 Yeni düzenlemeler çerçevesinde;

-Gündüz, Adnan Menderes, Cumhuriyet, Atatürk ve Fatih Caddeleri TEK YöN oluyor.

-Anadolu Restaurant önünden köprüye kadarki Hürriyet Caddesi bölümü tamamen trafiğe kapatılıyor.

-Asi kenarı M. Rasih Sokak’tan köprü çıkışına kadar bölüm de motorlu araç trafiğine kapatılıyor.

 

Yeni trafik düzenlemelerini koordine eden Vali Yardımcısı ömer Bedrettin Sağsöz ile Belediye Başkanı Lütfü Savaş ve uygulamanın teknik sorumlusu Başkan Yardımcısı Raci Coşkuner dün yeni uygulamayla ilgili ayrıntılı bilgiler verdi, uygulamanın ilk günlerinde sürücüler ve yayalardan, Antakya halkından kurallara uyum ve geçiş sürecindeki aksaklıklardan ötürü hoşgörülü sabırlı olunmasını istediler.
 
7 Eylül Pazartesi günü “Deneme” amaçlı yeni trafik düzenlemesinin pratiğe sokulacağını söyleyen Belediye Başkanı Lütfü Savaş, projenin tamamen Bilim ınsanları ve Trafik Uzmanlarının raporları doğrultusunda uygulamaya konulduğunun üzerini önemle çizdi. Belediye Başkanı Savaş, ilerleyen süreçte sürücüler ve yayalar olmak üzere kent halkının kurallara alışacağını ve olumlu sonuçların kısa sürede görüleceğinin altını çizerek “Eksik, aksayan yönler varsa bu süreçte tespit edilerek düzeltilir” açıklamasında bulundu. Yeni trafik düzenlemelerinden sorumlu genel koordinatör Vali Yardımcısı aynı zamanda ıl Trafik Kurulu Başkanı ömer Bedrettin Sağsöz, çok titiz ve ciddi bir çalışmanın ürünü olarak tanımladığı yeni trafik düzenlemelerin hayırlı olması dileğinde bulundu ve tamamen çağdaş bir sistemin uygulanacağına dikkat çekerek kent halkından yeni kurallara uyum ve aksamalarda hoşgörü istedi. Belediye Başkanı Lütfü Savaş da uygulamanın tamamen bilim insanlarının hazırladığı raporların pratiğe dökülmesi olduğunun altını çizdi ve kent halkından kurallara hem saygılı olmaları hem de aksaklıklarda hoşgörülerini istedi.
 
 Toplantıda Belediye Başkan Yardımcısı Raci Coşkuner slaytlı sunumla yeni kent trafiğindeki düzenlemeleri harita üzerinde tek tek anlatarak bilgiler verdi. Raci Coşkuner’in anlatımlarıyla yeni trafik düzenlemelerinde TEK YöNLü YOLLAR şöyle sıralanıyor :
-Gündüz Caddesi: Gündüz caddesi “Pehlivan petrolün önünden” Cumhuriyet alanına kadar Geliş tek yön.
-Atatürk Caddesi: ürgen Alanına kadar Tek yönlü gidiş olacaktır.

-Fatih Caddesi :“Vali ürgen Alanından” Giriş yaparak Fatih Caddesi ve Mustafa Sevgi Caddesinden Pehlivan Petrole kadar Tekyönlü gidiş olacaktır.
-Cumhuriyet Caddesi: öğretmenevi kavşağından giriş Cumhuriyet alanına kadar iniş istikametinde tek yön. (Eski ıstikametin tersi olarak değişmiştir)
-Adnan Menderes Caddesi :Cumhuriyet alanından giriş Kültür Müdürlüğü Kavşağına kadar gidiş istikametinde tek yön olarak. (Eski ıstikametin tersi olarak değişmiştir)
-ınönü Caddesi: Giriş Köprüden Başlayarak ınönü Caddesi Maksim Kavşağına kadar Tek yönlü gidiş olacaktır.
-Asi Sokak: Silahlı Kuvvetler Caddesi ıstikametinden gelerek ınönü Caddesine doğru Gidiş olarak düzenlenmesi. (Tek taraflı Park yasağı getirilmesi)
-Vilayet Caddesi: ınönü Caddesinden giriş olacaktır.
-Hükümet Caddesi: Vilayet Caddesinden gelerek Hükümet Caddesine gidiş olacaktır.
-Hükümet Caddesinin Sağ tarafına(Gidiş ıstikameti)park yasağı getirilecektir.”
 
Belediye Başkan Yardımcısı Raci Coşkuner uygulama kapsamında Gündüz Caddesi, Atatürk Caddesi ıstiklal Caddesi ve Kemalpaşa Caddesinin Kurtuluş Caddesinde Paralı PARKMETRE Yapılmasının ön görüldüğünü sözlerine ekledi.
 
 ARAç TRAFığıNE KAPATILACAK CADDELER:
 
Yeni trafik düzenlemelerini anlatan Belediye Başkan Yardımcısı Raci Coşkuner yeni düzenleme ile araç trafiğine kapatılacak caddeleri de şöyle sıraladı: “Hürriyet Caddesinin Köprüye kadar olan bölümü. (Anadolu Lokantası önünden köprüye kadar olan kısmı) Araç Trafiğine Kapatılacaktır. ış yerleri için belirlenen saatte Sabah ve akşam birer saat olmak koşuluyla Servis giriş çıkış (eşya) indirip çıkacaklardır. Kanatlı Caddesinin bir bölümü : Yaya Köprüsünden Cumhuriyet alanına kadar olan kısma araç Trafiğine Kapatılacaktır. Yavuz Selim Caddesinden gelenler M. Rasih Sokaktan dönerek Atatürk Caddesine çıkacaklardır. Atatürk Caddesinden M. Rasih Sokağa Giriş Yapamayacaklardır.”
 
BELDE-KöY MıNıBüS GüZERGAHLARI:

 
 Toplantının bu bölümünde Antakya Belde ve Köylerden gelen Minibüsler ile diğer araçların güzergahları anlatıldı. Yeni düzenlemede Samandağ yönünden gelen araçlarla ilgili güzergah şöyle tanımlanıyor:

-“GıRış : Uğur Mumcu Caddesinden Girerek Ay Sokak, çekmece Cad. Nuri Aydın Konur Alp Cad. 3. Sok. 16 .Sok. 75.Yıl Bulvarından Odabaşı Belediyesi önünden Sinyalizasyon kavşağından dönerek Kavaslı Atatürk Cad. Türkmen başı Caddesinden Girerek 119. Caddeden 105. Sokaktan Minibüs Garajlarına geçeceklerdir.

-DöNüş : önceki Hali Gibi (Minibüs Garajından çıkarak Yavuz Selim Caddesinden geçerek Orman Kavşağı Atatürk Cad Fatih Cad. M.S.G Cad. Gündüz Caddeden geçip gideceklerdir.” Belediye Başkan Yardımcısı Raci Coşkuner bu uygulama çerçevesinde Ay Sokak ile çekmece Caddelerinde çift yönlü park uygulaması yasağı getirildiğini de bildirdi.
 
YAYLADAğI VE HARBıYE ARçLARI ıZMıR CADDESıNE…
 
 Kente çevre belde ve köylerden giren araçların Yayladağı, Harbiye kesiminden gelenlerle ilgili trafik düzenlemesinde de anayol ızmir Caddesi olacak. ışte Yaylaladağı, şenköy, Harbiye, Yeşilpınar, Gümüşgöze ve çevre köylerden gelecek araçların geçiş, güzergahı da şöyle belirlendi;

-GıRış : Harbiye Cad.,Ugur Mumcu Cad., ızmir Cad., Hacı Görüş Kavşağından Hacılar Sok., 105. Sokaktan Minibüs Garajına Giriş.

-DöNüş : Hacılar Sok, 103.Sok., Balıkçılar Kavşağı, Yavuz Selim Cad., Kurtuluş Cad., Harbiye Caddesinden devam edeceklerdir.
 
ıSKENDERUN YöNüNDEN GELEN ARAçLAR:

 Toplantıda ıskenderun yönünden gelen araçların geçiş güzergahı da şöyle belirlendi: GıRış : Kavaslı, Atatürk Caddesinden, Türkmen Başı Caddesine girerek 119. Caddeden Minibüs Garajlarına gireceklerdir. DöNüş : Minibüs Garajından çıkarak şehit Osman Durmaz Cad Yavuz Selim Caddesinden Türkmenbaşı Caddesine geçerek üniversite kavşağından Kavaslıya geçeceklerdir. Reyhanlı yönünden gelen araçlar Belediye Başkan Yardımcısı Raci Coşkuner Reyhanlı yönünden gelen araçlarla ilgili güzergahı da şöyle aktardı:

-GıRış : Hacı Görüş Kavşağı Hacılar Sok 105. Sokaktan Minibüs Garajına geçeceklerdir.

-DöNüş : 105.Sok Hacılar Sok.103 Sok. Balıkçılar önü Yavuz Selim Cad. Süreyya Halefoğlu Cad. Hacı Görüş Kavşağından devam edeceklerdir.” Yeni trafik düzenlemeleri ile ilgili uygulama 7 Eylül Pazartesi günü başlayacak

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir