İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Antakya’ ya Yakışmayan Tesis…

Antakya’ nın ” Arıtma Tesisi” nden etrafa yayılan pis kokular yaz mevsimiyle birlikte tekrar sorun olmaya başladı. Antakya’ nın en kalabalık mahallelerinden Sümerler ve Akdeniz Mahalleleri yanısıra Aşağıokçular ve Turunçlu Beldelerini etkisi altına alan pis kokular karşısında vatandaşlar ne yapacaklarını bilemiyor. çevre sakinleri; lağım sularının arıtıldığı arıtma tesisinden çıkan pis koku nedeni ile daha önce de sıkıntılar yaşamış seslerini yetkililere duyurmaya çalışmışlardı.

Koku aynı koku, arıtma aynı arıtma…

Antakya’ yı çok sevdiklerini ve herhangi bir huzursuzluğa mahal vermek istemediklerini ifade eden vatandaşlar, ancak Antakya Belediyesi’ nin bugüne kadar sorunlarına bir çözüm üretemediğinden yakındılar.
Hatırlanacağı üzere; Hatay ıdare Mahkemesi aldığı bir kararla, Antakya Belediyesi’ ne ait Akdeniz Mahallesindeki Arıtma Tesisi’ nin çıkardığı koku itibariyle insan ve ruh sağlığına zararlı olduğu gerekçesiyle kötü koşulları ve şehir merkezinde olması münasebetiyle işletilemeyeceği kanısına vararak yürütmeyi durdurma kararı vermişti.

Arıtma Tesisi çok eski…

Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş Arıtma tesisinden etrafa yayılan pis kokulara ilişkin maruz kaldığı eleştiler karşısında zamanında açıklamalar yapmış; “Bu sorunu kucağımız da bulduk. Tesisteki sorunları hem Başkan olarak hem doktor olarak değerlendiriyorum. Sistem eski olduğu için %85′ lik bir iyileştirme sağladık. Bunun önüne geçemeyiz. Artma tesisi kapasite olarak da zaten bize yetmiyor. Mutlaka daha modern bir arıtmaya ihtiyacımız var. ışte bunu yapabilirsek hepimiz rahatlayacağız. Modern Arıtma Tesisi için çalışmalarımız sürüyor.” demişti.
Antakyalı çözüm bekliyor…

Vatandaşlar Antakya’ nın Modern Arıtma Tesisi’ ne kavuşacağı günü sabırsızlıkla bekliyor. çevre sakinleri; Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ tan Modern Arıtma Tesisi çalışmalarının hangi aşamada olduğunu, tesisin şehir dışına nezaman taşınacağını açıklamasını bekliyorlar.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir