İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Antakya Yeni Yeni Ayağa Kalkıyor…

Mustafa Kemal üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Araştırma görevlisi Zafer Güngen, Antakya insanının değişime uğradığını söyledi.
 
Antakya’da devam eden 2. Uluslararası Antakya Bienalı kapsamında avlu toplantısı düzenlendi. Belkız Evi’nde düzenlenen toplantıya ıl Kültür ve Turizm Müdürü Aysun çakar çelenk, bienal için Antakya’da bulunan bazı sanatçılar ve davetliler katıldı.
 
 
Ağırlıklı olarak Antakya’nın sorunlarının konu edildiği avlu toplantısında konuşan Mustafa Kemal üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Araştırma Görevlisi Zafer Güngen, Antakya sokaklarından yıllar önce güler yüzler gördüğünü, ancak son yıllarda değişen yaşam tarzları nedeniyle bu yüzlerin gülmekten vazgeçtiğini söyledi. Antakyalıların yavaş bir yaşam tarzına ihtiyacı olduğunu aktaran Güngen, “Antakya’nın yavaş bir yaşam tarzına ihtiyacı var. Ama burada ınsanlar ıstanbul’da yaşıyormuş gibi hızlı bir hayat sürmeye çalışıyorlar. Herkes sanki bir yerlere yetişmeye çalışıyor. 10 yıl önce Antakya’nın sokaklarında dolaşırken, güler yüzlü insanlar beni mutlu ederdi. Günümüzde ise kent sanki büyük bir stres altında, sanki büyük bir sıkıntıları var. Bu da normal olarak yüzlerine yansıyor.” ifadelerini kullandı.
 
 
ıl Kültür ve Turizm Müdürü Aysun çakar çelenk ise en büyük hayalinin tarihi Kurşunlu Han’ın restore edilerek bir sanat galerisine çevrilmesi olduğunu kaydetti. çelenk, “Antakya yeni yeni ayağa kalkmaya başladı. Nereyi kazarsanız kazın tarih fışkırıyor. Neredeyse kentin her noktasında restore edilmeyi bekleyen bir yer var. Ama bu konularda son iki yılda büyük adımlar atıldı. Mutlak bir sanat galerisine ihtiyacımız var. Bu ihtiyacı dillendirip, Antakya’ya bir sanat galerisi kazandıracağız.” diye konuştu.
 
 
 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir