İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Antakya’ya Satranç Gösterisi…

    Hatay’ın Anavatana katılışının 70. Yıldönümü nedeni ile Antakya Belediyesi tarafından düzenlenen 25. Antakya Festivali Ulusal Satranç Turnuvası Antakya’da törenle başladı.
 
       Tarihi Uzunçarşı Ahmediye Meydanında düzenlenen sembolik açılış törenide konuşan Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, tüm yurtta hızla yayılan, her yaş kategorisinden bir çok sporcunun oldukça ilgi gösterdiği ve Antakya’da da sevilen satranç sporunun festival etkinlikleri arasında düzenlenmesinden mutluluk duyduğunu söyledi.
 
 Esnafı da düşündük…


      Turnuvanın sembolik açılışını Ahmediye Meydanında yapmalarının sebebini de değinen Savaş, “Amacımız kentimizin kalbi konumundaki tarihi uzun çarşımıza bir nebzede olsa hareketlilik gelmesini, aynı zamanda siz değerli bölge esnafımızın festival etkinliklerine katılım göstermesini sağlamaktır” diye konuştu.
 
 500 sporcu katılacak…
 
     Savaş ayrıca, 17-22 Temmuz tarihleri arasında Antakya Spor Salonunda gerçekleştirilecek olan turnuvaya çeşitli vilayetlerden ve Hatay’dan 500’e yakın sporcunun katılacağını ve belediye tarihinde ilk kez bu büyüklükte bir turnuva düzenleneceğini söyledi.
 
     25. Antakya Festivali Ulusal Satranç Turnuvası’nın sembolik açılışını, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Garnizon Komutanı Kıdemli Piyade Albay R.Orhan Bakırcı, yaptı.
 
Törene büyük ilgi…
 
    Törene MKü Rektörü Prof.Dr.şerefettin Canda, ATSO Başkanı Hikmet çinçin, Milli Eğitim Müdürü şenol Genç, HESOB Başkanı A.Kadir Teksöz, Büyük Satranç ustası Hanjar Odaevv, 13 yaş grubunda dünya ikinciliği derecesi olan Diyat Büyükaşık, 9 yaş grubunda yine dünya ikinciliği derecesi olan Danizhan Temizkan ve 8 yaş grubunda dünya altınsı derecesi olan Yaren Dağ ve çarşı esnafı katıldı.
 
    Törende Antakya belediyesi halkoyunları ekibi de bir gösteri yaptı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir