İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Arıcılık Bilinçli Yapılmalı…

Hatay Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Ekici “ürettiğimiz projelerle hem istihdama katkı sağlıyoruz, hem de arı ürünlerinin kaliteli olmasına çalışıyoruz” dedi.
 
 
 
Ekici, yaptığı açıklamada, birliğin 2009 yılında ışKUR’dan arıcılık ve kırsalda kadın istihdamı projesinin ardından, 2010 yılında AB’den “Arıcılıkta Hanım Eller Projesi” ile 161 bin Avroluk projenin geçirildiğini, yine ıl özel ıdaresinden 155 bin TL’lik “Temel Peltek” Projesini geçirerek bölge istihdamına katkı sağladıklarını belirtti.
 
 
 Ekici Geçtiğimiz yıl kabul edilen projelerin bazılarının uygulamasının hala devam ettiğini belirterek şunları kaydetti:
 
“Ancak birlik olarak 2011 yılının başında (DOğAKA ) Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı’ dan 42 bin TL’lik ‘Arı ürünlerini çeşitlendirme Projesi’ geçirerek bölge istihdamına katkı sağladık, zaman zaman arı üreticilerimize çeşitli kurslara tabi tutarak ürünlerimizin daha kaliteli olması ve Arı Yetiştiriciliğinin daha bilinçli yapmasını sağlamaktayız. Hatay’da 650 aile arıcılıkla geçimini sağlamaktadır.”
 
 
 
 
Ekici Hatay da 83 bin arı kovanından, 800 ile bin ton arasında bal üretimi alındığını belirterek, ”Zaman zaman Mustafa Kemal üniversitesi ile diğer üniversitelerden hocalarımızla görüşerek özellikle arı ölümleri konusunda üyelerimizi bilgilendirmekteyiz. Projelerimizle hem istihdama katkı sağlamaktayız hem de bilinçli arıcılığın yapılmasını çalışıyoruz” diye konuştu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir