İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Asker kazara köylü vurdu…

Hassa ilçesinde güvenlik güçlerinin, köylüleri terörist zannederek ateş açtı. Olayda 2 köylü öldü, 1 köylü yaralandı. Askerlerin kazara kekik toplayan köylüleri vurduğu bildirildi. Hassa’ da gerçekleşen olayda güvenlik güçlerinin, köylüleri terörist zannederek ateş açması sonucu 2 köylü öldü, 1 köylü yaralandı.

Daha önce teröristlerin baskını sonucu köylülerin öldürüldüğü duyurulan olayda, askerlerin yanlışlıkla kekik toplayan köylüleri vurduğu belirtildi. Hassa’ nın çardak Yaylası’ nda sabah saatlerinde dağa kekik toplamak için çıkan vatandaşları terörist sanıp pusuya yatan askerler ateş açtı. Askerlerin açtığı ateş sonucu Mustafa Fil ve Ali Dalmış hayatını kaybederken, 74 yaşındaki Mehmet Sak(74) ayağından aldığı tek kurşunla yaralandı. ıbrahim Yalçın ise askerlerin açtığı ateşten yara almadan kurtulmayı başardı.

Asker, Terörist Sandığı Köylülere Ateş Açtı: 2 ölü, 1 Yaralı..

Askeri birliğin açtığı ateş sonucu yaralanan Mehmet Sak, Hatay Mustafa Kemal üniversitesi Araştırma Hastanesi’ nde tedavi altına alındı. Kekik toplamak için arkadaşlarıyla sabah saatlerinde dağa çıktıklarını, bir anda silah sesi duyduklarını söyleyen Mehmet Sak, “Ne olduğunu anlamadık. Bir anda silah sesi duydum ve yaralandım. Kimin ateş açtığını görmedim.” dedi. Mehmet Sak’ ın sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Yaşanan olayın ardından Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, ıl Jandarma Alay Komutanı Albay Vedat çolak ve ıl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç hastaneye gelerek yaralı Mehmet Sak’ ın sağlık durumu hakkında bilgi alıp geçmiş olsun temennisinde bulundu.

Köylülere ‘Dur’ ıhtarına Uymadıkları için Ateş Açıldı…

Dağda Kekik Toplayan Vatandaşların Askerin Dur ıhtarına Karşın Kaçtıkları ıçin Ateş Açıldığı açıklandı. Hatay Valiliği Basın ve Halkla ılişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, bu sabah 09.15 sıralarında Hassa ilçesine bağlı şeker Deresi bölgesinde ilk alınan bilgiye göre 3 kişinin askerin dur ihtarına uymayarak kaçtığı için ateş açıldığı açıklandı.

Valilikten yapılan açıklamada “Hassa ilçesi şeker Deresi bölgesinde, Hatay Jandarma Komutanlığı’nca icra edilen operasyonda, ilk elde edilen bilgilere göre üç kişinin görüldüğü, dur ihtarının verildiği ve ihtara uymayarak şahısların kaçmaya başlamaları üzerine ateş edildiği değerlendirilmektedir. Olay neticesinde 2 şahsın bir noktada, 1 şahsın da başka bir noktada yatar vaziyette görüldüğü, şahıslara yaklaşıldığında 2 şahsın ölü olduğu anlaşılmıştır. üzerlerinde kimlikleri bulunmadığından açık kimlikleri tespit edilememiş, diğer üçüncü şahsın ise yaralı Mehmet Sak isimli şahsın kendi beyanından anlaşılmıştır.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada; Mehmet Sak ile görüşüldüğü ve yanlarında 1944 Hassa doğumlu Mustafa Fil, 1958 Hassa doğumlu ıbrahim Yalçın ve 1947 Hassa doğumlu Ali Dalmış ‘ın olduğunu söylediği ifade edilerek, şöyle denildi: “Hangi şahısların ölü olduğunun teşhis ve tespit çalışmaları devam etmektedir. Yaralıya ilk müdahale olay yerinde yapılarak ambulans ile Hassa Devlet Hastanesi’ ne oradan da Mustafa Kemal üniversitesi Araştırma Hastanesi’ ne sevk edilmiştir. Olay yerinden kaçan 4’üncü şahsın açık kimliğinin tespiti ve arama çalışmalarına devam edilmektedir. Konu yetkili merciler tarafından tüm yönleri ile soruşturulmaktadır.”

 

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir