İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Aslan Dede, çocuk için çare…

Hatay’ın Yayladağı ilçesine bağlı Karacurun Köyü yakınlarındaki “Aslan Dede” ziyareti çocuğu olmayanların akınına uğruyor. Ziyaret, Karacurun köyü kuzeyinde çamların arasında bir tepede bulunuyor. Rivayete göre “Aslan Dede” asırlar önce bu bölgede yaşamış bir Halepli doktor.
 
Bu doktor bölgesini korumak için büyük uğraşlar vermiş ve bir savaş sırasında başı gövdesinden ayrılarak hayatını kaybetmiş. Bahsi geçen Aslan Dede’nin başı ve gövdesi düştüğü yere ayrı ayrı gömülmüş ve bugüne kadar özellikle çocuğu olmayanların ziyaret ettiği bir mekan olmuş. Karacurun Köyü ve çevre köylerden birçok çocuğu olmayan çifte çare olduğu söylenen bu ziyarete birçok köy ve ilçelerden insanlar geliyor. 3 yıl çocuğu olmadığını belirten A.Bozkurt isimli vatandaş “3 yıl çocuğumuz olmadı.
 
Yine daha önce çocuğu olmayan bir arkadaşımızın tavsiyesi üzerine Aslan Dede ziyaretine gidip Allah’a dua ettik ve çocuğumuz oldu. Bizde ismini Aslan koyduk” dedi. Bugüne kadar ziyaret eden hemen herkesin çocuğu olduğu iddia edilen ziyaret için Karacurun Köyü Muhtarı Veli Gümüş, ziyarete hemen her köyden, ilçemizden hatta başka illerden evli çiftler gelip duasını ediyor, duyduğumuza göre birçoğunun da duası kabul oluyor.
 
Erkek çocuğu olan çiftler ismini Aslan koyuyor” dedi. Ziyaretin Karacurun köyüne 10 dakikalık uzaklıkta olmasına rağmen düzgün bir yolu olmadığı için 1 saat sürdüğünü ve arabaların zor gittiğini belirten Karacurun köylüleri “Bu ziyarete dua için birçok üst düzey yönetici, kaymakamlar geldi. Yol için söz verip gittiler ancak hiçbir çalışma olmadı” deyip yetkililerden yolun acilen yapılması için yardım istediler.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir