İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Atatürk büstü kaldırılacak mı?

Cumhuriyet alanında bulunan Atatürk büstü ile Vali ürgen alanında bulunan Antakya’nın simgesi Tike heykeli eksikleriyle ayakta dururken, Antakya Belediyesi yetkilileri bu duruma sadece seyirci kalmakla yetiniyor.
 
Bilindiği üzere mart 2009’da yapılan yerel seçimler öncesinde akli dengesi bozuk olduğu iddia edilen bir kişi tarafından Tike büstünün başı kopartılmış. Olayın hemen ardında da yapılan yerel seçimler sonrasında belediye yetkilileri tarafından büstün onarılacağı açıklanmıştı.
 
Antakya’ya yakışmıyor Tike heykeli aylardır başı olmadan Antakya’nın en önemli alanlarından birinde öylece dururken, bir eksikliğinde Cumhuriyet alanında bulunan Atatürk’ün büstünde olduğu fark edildi. Daha önce kılıcı olan Atatürk büstünün, şu anda kılıcının bulunmadığı objektiflere takılırken, kılıcın ne zaman kimler tarafından kırılarak büstten ayırdığı bilinmiyor.
 
Atatürk büstü ne kadardır eksikleriyle orada duruyor bilinmez ama, bir gerçek var ki bu görüntüler, medeniyetler kendi Antakya’ya yakışmıyor. Kaldırılmak için zemin mi hazırlanıyor Dönemin belediye Başkanı ıris şentürk tarafından yerel heykeltıraşlara yaptırılarak Vali üren Alanına dikilen Tike büstünün kaldırılacağı ve bundan dolayı da onarılmadığı iddiası da gündemde yer alıyor.
 
Seçim döneminde büstün zarar gördüğünü belirten iddia sahipleri, büstün kaldırılmasına zemin hazırlamak için bilerek büste zarar verilmiş olabileceğini belirterek büstün bugüne kadar onarılmamasının bunu gösterdiğini iddia ettiler. şimdi kamuoyu hem bu büstün kaldırılıp kaldırılmayacağı konusunda hem de Atatürk büstünün onarılıp onaralmıyacağı konusunda belediyeden açıklama bekliyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir