İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Atatürk’ ün mirasından vazgeçmek…

Eğitim-ış Hatay şube Başkanı şenol Eyüboğlu, ülkenin son derece hassas bir dönemden geçtiği bir sırada cumhuriyetin ilanının 86. yılını kutladıklarını bildirdi.
Eyüboğlu, Cumhuriyet Bayramının yıl dönümü dolayısıyla yayınladığı mesajda, 30 Ekim 1918 Mondros Mütarekesinin hemen ardından büyük bir aç gözlülükle başlayan emperyalist saldırıya karşı, Anadolu’da bir var oluş mücadelesinin başlatıldığına dikkati çekti. Bin bir yoksunluk içinde Mustafa Kemal Atatürk’ün eşsiz öncülüğünde yürütülen bu ilk antiemperyalist mücadele, ulusal egemenlik ilkesine dayanılarak zafere ulaştırıldığını ifade eden Eyüboğlu, şöyle devam etti: “Kurtuluş Savaşımız, ulusal egemenliğe dayanan yeni devletin kurulması ile birlikte yürütülmüştür. Gerçekte Cumhuriyetimiz TBMM’nin açılması ile kurulmuştur. 29 Ekim 1923’te Cumhuriyetin ilanı bu gerçeğin hukuki nitelik kazanmasıdır.
Kurtuluş savaşımızı zafere ulaştıran Mustafa Kemal Atatürk’ün “ulusal egemenlik” ilkesi, günümüzde kimilerinin zannettiği gibi meclisteki çoğunluğun istediğini yapma özgürlüğü demek değildir. Ulusal egemenlik, her şeyden önce ulusal bağımsızlık demektir. Ulusal egemenlik, egemenliğin kaynağının ulus olması demektir.
Ulusal egemenlik; etnik özellikleri aşmış, tarikat ve cemaat bağımlılıklarından kurtulmuş yurttaşlar topluluğundan ulus oluşması demektir. 86 yaşına basan Türkiye Cumhuriyeti; Ulusal Kurtuluş Savaşı, Lozan Barış Antlaşması ile Atatürk ılke ve Devrimlerinden oluşan üçlü sacayağına dayanmaktadır. Bu ayaklardan birisinin bile zedelenmesi Türkiye Cumhuriyeti’nin varlığını zayıflatacaktır. Yıllar öncesinde CIA ajanlarının dillendirdiği “Türkiye’nin Atatürk’ün mirasından vazgeçmesi” düşüncesi, artık açıkça gerçekleştirilmeye çalışılmaktadır. Etnik farklılıklar ön plana çıkartılıp, tarikat ve cemaat bağlantıları iktidara taşınarak ulusal kimliğimiz zayıflatılırken, iktidar partisi tarafından başlatılan yeni anayasa çalışmalarıyla da Atatürk ılke ve Devrimleri anayasamızdan silinmek istenilmektedir. Ulusumuz, oynanan oyunların ve tehlikelerin farkına varmıştır.
Ulusumuz, bütün varlığıyla devletine ve askerine sahip çıkmıştır. Cumhuriyetimizi yıkmaya ve başkalaştırmaya kimsenin gücü yetmeyecektir.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.