İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Atatürkçülük çok önemlidir…

Atatürkçü Düşünce Derneği Hatay şubesi’nin olağan yıllık kongresi geçtiğimiz hafta sonu Antakya Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirildi.
 
Kongreye CHP Hatay Milletvekili Fuat çay, CHP Hatay ıl Başkanı Av. Halef Tiftikçi, Merkez ılçe Başkanı Mevlüt Yeşildağ, DSP PM üyesi Av. Mehmet Karaçay, DSP Hatay ıl Başkanı Av. Yılmaz Ekşi, Türkiye Değişim Hareketi Hatay ıl Başkanı Eczacı Mehmet Daraoğlu, Merkez ılçe Başkanı Suna Alhasoğlu, ışçi Partisi Merkez ılçe Başkanı Hasan Saban, sivil toplum örgütü temsilcileri, ADD üyeleri ile çok sayıda davetli katıldı.
 
Divan Başkanlığını Antakya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Abdullahoğlu’nun yaptığı olağan kongrede divan katipliklerini ise Gazeteci Mehmet Ali Solak ile Emekli öğretmen Hayriye Başargan yaptı.
 
GERçEK ATATüRKçüLER CUMHURıYETE SAHıP çIKMALIAtatürkçü Düşünce Derneği Hatay şubesi Başkanı Kezban Kuran’ın açılış konuşmasıyla kongre başladı.Başkan Kuran yaptığı konuşmada tüm gerçek Atatürkçüleri Türkiye Cumhuriyeti Devletine sahip çıkmaya çağırarak, Türkiye’nin birçok tehdit altında bulunduğuna dikkat çekti. “Atatürk, yaşama ümidini kaybetme noktasına gelmiş ulusumuzu ve vatanımızı, askeri ve siyasi dehasıyla, acımasız bir istilanın pençesinden çekip kurtarmıştır. O, insan onuruna en yakışan yönetim şekli olan Cumhuriyeti kurarak, kimsenin cesaret dahi edemeyeceği büyük ve köklü reformları büyük bir kararlılıkla birer birer gerçekleştirmiştir. Ulusu için yarattığı yeni Türkiye, bütün insanlık alemini de etkilemiş ve onun manevi varlığını evrensel boyutlara ulaştırmıştır.  Bunun için Atatürkçülük çok önemlidir” diyen Başkan Kuran, “Atatürkçülük, çağdaşlaşma, uygarlık, bağımsızlık, özgürlük ve barış demektir.” diye konuştu. 
 Kuran, Türkiye’ nin her zaman iç ve dış tehditlerin hedefi olduğunu söyleyerek, “ülkemiz tarihin her döneminde, değişik amaç ve yöntemler izleyen iç ve dış tehditlerin hedefi olmuştur. Bunun nedeni, Türkiye’nin doğudan batıya, güneyden kuzeye kadar son derece önemli bir stratejik yapıya ve doğal kaynaklara sahip oluşudur. Atatürk, bu nedenle Türk Devletini demokratik laik bir Cumhuriyet yönetimi temeline oturtmuştur.” dedi.
 
EN öNEMLı TEHDıT; ıRTıCA“Günümüzde en önemli iç ve dış tehdidin ana unsurunu, demokratik ve laik Cumhuriyet rejimini hedef alan irtica oluşturmaktadır.” diyen Başkan Kuran, konuşmasını şöyle sürdürdü:“ınsanların en hassas oldukları, dolayısıyla en kolay istismar edildikleri konu dinsel duygularıdır. Türkiye tarihi incelendiğinde din istismarının pek çok örneği ile karşılaşılır, hatta bunların bazıları devlete isyana kadar ulaşmıştır. Amaç; değişik yöntem ve tekniklerle laik ve demokratik düzeni zayıflatmak, yıkmak ve ardından dinsel temellere dayalı teokratik bir devlet yapısı oluşturmaktır.”
 
GENçLERıMıZıN şEYHLERıN, TARıKATLARIN ELıNE DüşMESıNı ıSTEMıYORUZ Atatürkçü Düşünce Derneği Hatay şubesi Başkanı Kezban Kuran, “Bugün dünden daha bilinçli, kararlı olmak istiyoruz.” diyerek, “ıstiyoruz ki gençlerimiz şeyhlerin, tarikatların eline düşmesin. ıstiyoruz ki, onları bilinç çatışmasına sokmadan, bunların farklı iki kavram olduğunu ve insanlık yaşamında farklı yerlere yerleştirilmeleri gerektiğini iyi öğretelim. Bu ülkede büyük tehlike, dinin ana ilkelerinin gerçek amacını bilmeyen din adamlarından gelir. Din şekil değil, özdür. şekilcilik kişiye ve topluma yarar değil, zarar getirir. Cumhuriyetle beraber yasaklanmış olmasına rağmen günümüzde dernek, vakıf, meslek örgütlenmesi, özel okul, yurt gibi adlar altında yasal kılıflara uydurularak yürütülen faaliyetlerle Cumhuriyete düşman militan kitleler yetiştirilmektedir. Cüretlerini iyice arttıran irticai kesim, her türlü yalan ve iftiralarla rejimi zayıflatmak ve yıkmak amacı güden kampanyalar başlatmışlardır.” şeklinde konuştu.
“Artık ciddi olarak kendimizi sorgulamamız gerekmektedir” diyen Atatürkçü Düşünce Derneği Hatay şubesi Başkanı Kezban Kuran, “Atatürkçülük, Mustafa Kemal Atatürk’ün bıraktığı noktada yerinde saymak değildir. Tam tersine onun yolunda yürümek ve yarışmaktır. Kemalizm, herkesin demir atıp dinleneceği bir liman değil, sürekli bir yolculuktur. Atatürkçülük bir dogma değil, ülkemize özgü bir öğreti, bir yaşam biçimi, bir anlayıştır. Atatürkçü olmak bir onurdur. Bu onuru taşımak için, bilimle dolu bir baş, onu taşıyacak güçlü bir omuz, sevgi, barış ve inançla atan bir yürek gerekir.” görüşünü dile getirdi.
 
ABDULLAHOğLU: ATATüRK ıLKE VE DEVRıMLERıNE SAHıP çIKMALIYIZDivan Başkanlığını yapan Antakya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Abdullahoğlu da yaptığı konuşmada ülkemizde gelinen noktada artık Ulu önder Atatürk’ün inkar edilir hale geldiğini söyledi.
Başkan Abdullahoğlu, “Bizler, Atatürkçüler olarak bu ülkenin bekası için Atatürk ilke ve devrimlerine sonuna kadar sahip çıkıp, elimizi taşın altına koymalıyız. Ulu önder Atatürk’ün gösterdiği çağdaş, aydınlık yolda yürümek istiyorsak, bizlere düşen görevden kaçmamalıyız. Korku imparatorluğunun yarattığı sisli havadan sinmeden, korkmadan Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceği için elimizden ne geliyorsa yapmalıyız.” şeklinde konuştu.
 
Tek liste halinde girilen seçimler sonunda Kezban Kuran, Ali Gülbaş, Fatma Akan, Deniz Kahraman, Umut çaltak, Sıdıka Kaynak ile Semire öter yönetim kuruluna seçildi.Denetleme Kurulu, Mehmet Gümüş, Nurten Mansuroğlu ve Yusuf Dağlı’dan oluşurken, Disiplin kuruluna Doğan şahutoğlu, Selahattin Kara ve Muammer Parmaksız getirildi. Kurultay delegelikleri ise, Ahmet Abdullahoğlu, Nuray Ateş, şenol Eyüpoğlu, Mehmet Aytaç ve Fadva Gülbaş’tan oluşturuldu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir