İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ATB 140 Bin Euro Harcadı…

Antakya Ticaret Borsası olarak eğitimin sağlıklı ortamda verilebilmesi amacıyla eğitim sahası inşaatı yapılmasına karar verilmiş, proje süresi içerisinde inşaat tamamlanmış olup kursiyerlerin eğitim almaları sağlanmıştır. ılimize kazandırılan bu eğitim kompleksine ve diğer işler için proje bütçesi dışında Antakya Ticaret Borsamız öz sermayesinden 140 bin Euro para harcanmıştır.
 
Ayrıca proje kapsamında ilimizde bulunan Saint Pierre Kilisesinin UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınması için gerekli yazışmalar ve müracaatlar yapılmıştır.Bu kapsamda, hedefimiz Türkiye’ nin ve ilimiz Hatay’ ın önemli doğal güzelliklerini; tarihi, kültürel ve turistik zenginliklerini ulusal ve uluslar arası alanda tanıtmak ve marka olarak öne çıkarmaktır. Bu kapsamda hedef kitle olarak bakım sorumlulukları nedeniyle uzun süre işsiz kalmış veya daha önce tarım sektöründe çalışmış kadınlarla, kentsel alanlarda yaşayan, işsiz ve işgücüne dahil olmayan kişiler belirlenmiştir.
 
 
Hatay’ da25 bin 664 kayıtlı işsiz bulunmaktadır…
ılimiz Hatay’ da bu ay itibariyle toplam 25 bin 664 kayıtlı işsiz bulunmaktadır. Bu rakamlar sadece kayıtlı işsizler olduğu göz önünde tutulduğunda kayıtsız işsiz ile birlikte işsiz sayısı 50 bine dayanacağı tahmin edilmektedir. Ekonomik krizin etkisiyle işsizlik oranlarının hangi boyutlara kadar geleceği tahmin etmek hiç de zor değildir.
 
ışsizlik ve istihdam dünya toplumlarının ve Türk toplumunun bir numaralı sorunudur. Türkiye’ de bugün her dört gençten biri atıl durumda olup işsizlik % 14,8 lere varan bir noktadadır. ışsizlik sorunu yalnız hükümetin veya işverenin sorunu olmayıp bütün toplumun hepimizin sorunudur. Bu bilinçle Antakya Ticaret Borsası çalışmalarına yön vermekte, işsizlikle mücadelede nitelikli insan gücünün oluşturulması yani eğitimin öneminin farkında olarak bu gibi projelerde taraf olmaktan gurur duymaktadır.
 
 
 
Lekesiz: Yüksekokul bitirmiş gibi eğitim aldılar…
Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz de yaptığı konuşmasında kalkınmak için öncelikle nitelikli insanın gerekli olduğunu, nitelikli insan gücüne sahip olmayan toplumların dünyaya ayak uyduramayacağını söyledi. “Kalkınmanın temel anahtarı insandır. Eğer nitelikli insan gücünüz yok ise, ne kadar servete sahip olursanız olunuz, onu zenginliğe dönüştürebilmeniz mümkün olmayacaktır. Nitekim, nitelikli insan gücüne sahip olmayan toplumların sadece kültürel açıdan fukaralığa mahkum olmak gibi bir ciddi riskle karşı karşıya olmadığını, aynı zamanda yaşadığı dünyanın da dışına itilmek gibi çok ciddi bir riskle karşı karşıya olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla tüm dünyadaki ülkelerde olduğu gibi bizim de ileriye yönelik en büyük güvencemiz ve zenginliğimiz insan unsurudur. 7 ay süren bu eğitimin sonunda eminim ki kursiyerlerimizin özgüveni artmıştır. Adeta yüksekokul bitirmiş gibi eğitim aldılar” dedi.
 
 
Karasayar: Eğitimli olmalısınız…
Hatay’ ın doğal bir marka olduğunun ihmal edildiğini düşünen AKP Hatay Milletvekili Orhan Karasayar, “Beyin gücünü ne kadar iyi kullanabilirseniz o kadar söz sahibi olursunuz. Bunu yapabilmek için de eğitimli olmalısınız. Dünyayla entegre olacak şekilde gençlerimizi yetiştirmemiz gerek. Hatay, dünya genelinde tanınmaya layık bir şehir. ınanıyorum ki biz birlik ve beraberlik içinde bunu başaracağız.” dedi. 
 
Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş ise marka kent oluşturmaya çalıştıklarını ve bu sebeple bu tür projelere her zaman sıcak baktıklarını anlattı.
 Projeye destek veren Mustafa Kemal üniversitesi Rektörü şerefettin Canda, üniversite olarak son 3 yılda bu tür Avrupa Birliği projelerinin gerçekleşmesinde destekte bulunduklarını ve bulunmaya devam edeceklerini belirtti.
ışkur Hatay ıl Müdürü Ahmet Bulanık, “ 20 kişiyle başladığımız bu projeyi 116 kişiye verdiğimiz kursla tamamlamış bulunuyoruz. ıpek, mozaik, defne sabunu ve el sanatını icra etmek için gerekli olan çalışma ortamını sağladık Yetişkinlere göre olan bu kursun faydalı olduğuna inanıyorum “ dedi.
Kursiyerlere protokol tarafından sertifika, emeği geçenlere plaket verildi. Tören, protokolün kursiyerlerin eğitim aldığı yerleri gezmesinin ardından son buldu.
 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir