İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ATSO Başkanı uyardı!

ANTAKYA Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet çinçin nakliyecilere veri tabanına kayıt yaptırmaları konusunda uyarıda bulundu. Başkan çinçin yaptığı açıklamada, “ Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Avrupa Komisyonu teknik yardım ve bilgi değişim ofisi ( TAIEX) işbirliğinde 25 – 26 Haziran 2009 tarihlerinde, TOBB ıstanbul hizmet binasında karayolu taşımacılığı ve dış ticarette AB’nin yeni uygulamaları “ konulu bir seminer gerçekleştirmiştir.
 
1 Temmuz 2009 tarihinden itibaren, Avrupa Birliği üye ülkelerinin herhangi birinde gümrük beyan işlemi gerçekleştirilecek tüm nakliyecilerin (işalatçı ve ihracatçılar dahil) EORI (yetkili yümüklü) veri tabanına kayıt yaptırmsı zorunlu hale gelmiştir. AB’ye üye ülkelkeler dışında mukim TIR karne hamillerine, Topluluk Topraklarına gerçekleştirecekleri işlemlerde ( topluluk toraklarında çıkış / Giriş Transit gümrük beyannamesi sunmak) ilk işlem yaptıkları ülkedeki gümrük makamı veya yetkilendirilmiş bir makam tarafından, AB’nin ilgili veri tabanına kayıt olma yükümlülüğü getirilmektedir.
 
Bu çerçevede, 1 Temmuz 2009 tarihinden itibaren AB’de TIR elektronik ön beyan işlemi dahil tüm işlemler için gerekli olacak EORI numarası ilk işlem yapılacak ülkeden alınacaktır. Uygulama için öncelikli olarak; Kayıt yaptırılacak ülkenin yetkili idaresinden talep edilecek bir başvuru formu ( Başvuru formunda, firmanın hali hazırda bir TIR Karne hamili olduğunu beyan etmesi ve TIR Karnesi üzerine tatbik edilen Karne hamilinin kayıtlı olduğu ülkeden alınacak ticaret sicil kayıt belgesinin orjinali veya en geç 6 ay önce düzenlenmiş ve sorumlu makamlarca tasdik edilmiş bir sureti, gerekli olacaktır.
 
Tır Karnesi kullanarak uluslar arası taşıma yapan firmalarımızın konuya hasasiyet göstermeleri gümrüklerdeki gecikmeleri ortadan kaldıracaktır. EORI uygulaması için gerekli bilgi, başvuru formu ve ek beyanı www.tobb.org.tr adresinden temin edilebilmektedir.” Dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir