İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ATSO Uyarıldı…

ATSO eski dönem yöneticilerinden aynı zamanda işadamı Tahsin Rende, ATSO meslek gruplarının yönetmenliğe uygun ve adil bir şekilde oluşturulmadığı yönünde ki şikâyetini değerlendiren Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ıç Ticaret Kontrolörleri, şikâyeti haklı buldu ve bu konuda bir inceleme rapor yayınladı.
12.02.2009 tarihli şikâyet dilekçesi üzerine harekete geçen ıç Ticaret Kontrolörleri belirtilen iddiaları araştırdı ve 21.10.2009 tarihinde inceleme raporunu sonuçlandırdı. ATSO yönetimini uyaran kontrolörler, inceleme raporlarında, “Odaca üyelerine verilen ve her üyenin esas iştigal konusunu tanımlayan faaliyet kodlarına göre aynı faaliyet alanında meslek grubu kurmak için gerekli asgari sayının üzerinde üye olmasına karşın bu üyelere ait meslek grubu oluşturulmadığı” iddiasının geçerli olduğu kanaat ve sonucuna varılmıştır” dedi.
 
 
Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ıç Ticaret Genel Müdürlüğünden aldığı 12.01.2010 tarih ve 01.679 sayılı cevabi yazıyı kamuoyu ile paylaşan işadamı Tahsin Rende, “Artık bundan böyle geçmiş yönetimin devamı mahiyetinde bulunan oda yönetimi bu talimatın yerine getirilmesi hususunda biraz daha hassas olacaklarını umut ve tahmin ediyorum” ifadesinde bulundu.
 
 
RAPOR UYARILARLA DOLU
“Odaca üyelerine verilen ve her üyenin esas iştigal konusunu tanımlayan faaliyet kodlarına göre aynı faaliyet alanında meslek grubu kurmak için gerekli asgari sayının üzerinde üye olmasına karşın bu üyelere ait meslek grubu oluşturulmadığı” iddiasının geçerli olduğu kanaat ve sonucuna ulaşıldığı ve odaya; Mesleklerin Gruplandırılması Hakkında Yönetmeliğin 6. maddesinin birinci, üçüncü ve dördüncü fıkralarını, TOBB Mesleklerin Gruplandırılması Rehberinin Dayandığı Esasların üçüncü ve dördüncü maddelerini, göz önünde bulundurarak meslek gruplarını dengeli biçimde yeniden oluşturması, ilgililere yeni meslek gruplarını tebliğ etmesi ve oluşacak meslek grupları hakkında Bakanlığımızı bilgilendirmesi gerekmektedir” ifadelerinin yer aldığı raporun, ATSO yönetimine gönderildiği öğrenildi. Seçimler sırasında sıkça gündeme gelen ve bu alandaki uyarıları dikkate almayan ATSO yönetiminin bu karar sonrası nasıl bir politika izleyeceği ise merak konusu oldu.
 
 
Tahsin Rende’ nin konuya ilişkin açıklaması ise şöyle: “Artık bundan böyle geçmiş yönetimin devamı mahiyetinde bulunan oda yönetimi bu talimatın yerine getirilmesi hususunda biraz daha hassas olacaklarını umut ve tahmin ediyorum. Bu kez, ilçelerimizde bulunan Ticaret ve Sanayi Odalarından örnek alan değil, yapacakları titiz çalışma ve uygulamaları ile bilakis onlara örnek ve rehber olan ve yol gösteren bir Ticaret ve Sanayi Odası olmasını temenni ve arzu ediyorum. Bilindiği üzere ıskenderun Ticaret ve Sanayi Odasında 3400 üyeye karşılık 24, Reyhanlıda 700 üyeye karşılık 14 meslek gurubu var iken 4500 üyeye sahip Antakya Ticaret ve Sanayi Odasında sadece 14 meslek gurubu bulunmaktadır. Yönetmeliğin gereğinin yapılması için 2008 yılında yaptığım ve basınımızla paylaştığım çalışmalarda ATSO’da asgari 30 meslek gurubu kurulması gerektiği hususunda bir tespitim ve bununla ilgili basında yer alan açıklamam var idi. Raporu hazırlayan Bakanlık Denetçisinin yaptığı tespitte ise asgari 31 meslek grubunun oluşturulması gerektiği ifade edildiği öğrenilmiştir. Durumu kamuoyunun bilgisine saygılarıma arz ederim” dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir