İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Avrupalı Gençler Hatay ‘da buluştu…

Hatay Gençlik Derneği – Halkla ılişkiler Sorumlusu Serkan CANAK, Avrupa Birliği Gençlik Projesinin sona erdiğini söyledi. Hatay Gençlik Derneği’nin Bulgaristan, Letonya, çek Cumhuriyeti, Romanya, Polonya, Litvanya gibi Avrupa’nın farklı ülkelerinden gelen 20 katılımcı ile yürüttüğü “Avrupa Birliği Gençlik Projesi” sona erdi. Konuya ilişkin bilgi veren Hatay Gençlik Derneği Halkla ılişkiler Sorumlusu Serkan Canak, “Proje kapsamında gençlere eğitim vermenin yanı sıra, Türkiye’nin kültürel değerlerini de tanıttığımız için projenin amacına ulaştığına inanıyoruz. Projeye, lojistik destek sağlayan Hatay Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliğine ve Birlik Başkanı Sayın Sabit Teksöz’e sağladıkları katkıdan dolayı ayrıca teşekkür etmek istiyoruz” dedi.
 Kültürel değerlerin tanıtıldığı proje amacına ulaştı…
Katılımcı Avrupalı Gençlerle gerçekleştirdikleri aktivitelere ilişkin bilgi veren Canak, ötekilerin ıçinde Kendini Bul (Find Yourself in şe Oşers) isimli ve ‘Kültürel çeşitlilik’ konulu ‘Avrupa Birliği Gençlik Projesi’ kapsamında Avrupa’dan gelen gençler ,Kültürel çeşitlilik, Sorun Giderme Yönetimi, Avrupa Vatandaşlığı, Kültürlerarası öğrenme, Sosyal Dahil Etme gibi konularda eğitim almanın yanı sıra Hatay’ın tarihi ve kültürel değerlerini de yakından tanıma fırsatını bulmuşlardır. Katılımcı gençlerin bir kısmı hayatlarında ilk kez bir Cami’yi gezdiklerini, Ezan sesi duyduklarını, künefe yediklerini, Uzun çarşı’yı gezdiklerini, Hatay insanının dil bilmemesine rağmen her konuda kendilerine yardımcı olduklarını ve cana yakın olduklarını belirtmiş ve kentte farklı dinlerden ve kültürlerden insanların bir arada yaşamasından dolayı çok etkilendiklerini belirtmişlerdir.” dedi…
 
Canak konuşmasını : ” Proje kapsamında gençlere eğitim vermenin yanı sıra, Türkiye’nin kültürel değerlerini de tanıttığımız için projenin amacına ulaştığına inanıyoruz. Avrupa Komisyonu ve Türkiye Başbakanlık Ulusal Ajansı tarafından desteklenen eğitim içerikli projenin eğitmenliğini ise Mustafa Kemal üniversitesi (MKü) öğretim Görevlisi ve tecrübeli gençlik eğitmeni Koray Cengiz yaptı. 11 Eylül 2009 tarihinde projenin sona ermesi ile birlikte katılımcıların da ülkelerine döndüğünü ifade eden Hatay Gençlik Derneği Halkla ılişkiler Sorumlusu Serkan Canak, “Hatay Genç-lik Derneği olarak, 19-25 Ekim 2009 tarihinde Gürcistan’da gerçekleştirilecek olan Eğitim Kursuna katılımcı gönderecek olmanın heyecanını yaşamaktayız” şeklinde sonlandırdı. 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir