İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Avrupalı Öğrenciler Başkan’la…

Tosyalı çelik Fen lisesinin ev sahipliğini yaptığı Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden oluşan 30 kişilik öğrenci ve öğretmen grubu Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ı ziyaret etti.

Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, öğretmen ve öğrencilerle yaptığı sohbette, şehrimizin tarihi ve kültür dokusunun ana temalarına değinerek, üç semavi dinin Antakya’da bir arada bulunduğunu belirterek, ‘Antakya, dünyanın sayılı ve örnek yerleşim yerlerinden biridir. Burada insanlar sevgi, saygı, hoşgörü üzerine eğitim alarak kendi dinlerini yaşama imkânı bulmaktadır’ dedi.

Hiç kimsenin dinler konusunda irdeleme gereği duymadığını ifade eden Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, ‘Kimin hangi dine mensup olduğu konusunda kimse kimseye soru sormaz. Ancak ve ancak dini bayramlarda insanların birbirlerine yaptığı ziyaretlerde insanların hangi dine mensup olduğu öğrenilir. Bakınız, Antakya da Ezan-Hazan-çan kendine özgü inançlar mevcuttur.

 Anadalu’nun ilk camisi Antakya’dadır. Hıristiyan kelimesi ilk olarak Antakya’da kullanılmış ve adlandırılmıştır. 3 ayrı dinde yaşayan insanların evleri iç içe duvar duvaradır. ıbadeşaneleri ise 100 metre ara ile yan yana sayılır’ dedi.

Din Savaşı Yaşanılmaz

Dünya tarihinde dinler arasında çeşitli dönemlerde çeşitli sebeplerden dolayı savaşların yaşandığı dile getiren Antakya belediye Başkanı Lütfü Savaş, ‘Bu savaşların hiç biri yaşadığımız coğrafyada Antakya’ da yaşanmamıştır. Antakya bu yönden inanan insanların örnek alacağı şehirdir. Dünyanın hiçbir yerinde olmayan hoşgörü, şehrimizde yüzyıllardır vardır ve var olmaya devam edecektir. Hıristiyanlık açısından hacı olabilmek için 5. hac merkezi seçilen yer Antakya’ dır.

Ermeni kardeşlermizin yaşadığı Vakıflı köyü bize 20 km uzaklıktadır. Ve bu köy de herkes kardeşçe yaşar. Bu coğrafya da yemeklerimiz ile de meşhuruz. Yaşanılan dinlerin yanı sıra yemeklerimizdeki tatlar, sevgiden geçmektedir. Sevgi ile yapılan yemeklerimizin tadına doyum olmaz’ dedi.

Deniz ile yayla arasında 15 km uzaklık olduğuna işaret eden Başkan Lütfü Savaş, ‘Turizm açısından deniz ve yayla arasında 15 km var. Güneş, deniz ve kumsal yönlerinden oldukça zengin bir yapıya sahibiz’ dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir